powered by CADENAS

Social Share

Chevrolet (14895 views - Brands)

Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


  

Chevrolet

Chevrolet

Chevrolet
Założyciel(e) Louis Chevrolet, William Crapo Durant
Data założenia 3 listopada 1911
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Detroit, Michigan, USA
Branża motoryzacyjna
Produkty samochody
brak współrzędnych
Strona internetowa

Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.

Chevrolet na świecie

Powstanie marki Chevrolet

Spółka Chevrolet założona została 3 listopada 1911 przez Louisa Chevroleta, urodzonego w Szwajcarii kierowcę wyścigowego i mechanika, oraz Williama C. „Billy’ego” Duranta, amerykańskiego pioniera motoryzacyjnego. Siedziba firmy mieściła się w Detroit, w Stanach Zjednoczonych. W roku powstania firmy zaprezentowany został pierwszy model samochodu osobowego – Classic Six serii C z dużym, sześciocylindrowym silnikiem 4.9L, który sprzedawany był w cenie 2 150 USD. W 1915 Durant wykupił udziały Chevroleta w spółce, a w 1916 pakiet kontrolny General Motors[1].

Chevrolet pod skrzydłami General Motors

W 1916 Durant wykorzystał sukces Chevroleta do odzyskania kontroli nad General Motors i ponownie został prezesem firmy. Wtedy też spółka Chevrolet stała się częścią General Motors. W 1917 Chevrolet posiadał swoje fabryki w Nowym Jorku, Tarrytown (stan Nowy Jork), Flint (stan Michigan), Toledo (Ohio), St. Louis (Missouri), Oakland (Kalifornia), Fort Worth (Teksas) i w Oshawa (Ontario)[2].

Pod koniec lat 20. Chevrolet był wiodącą globalną marką samochodową, której zakłady produkcyjne mieściły się w wielu krajach. W 1928 powstał oddział General Motors w Indiach, dzięki czemu w Bombaju rozpoczął się montaż samochodów, półciężarówek i autobusów Chevroleta[3]. W tym samym roku rozpoczęła się produkcja aut w nowo otwartej fabryce General Motors w Warszawie.

Historia logo Chevroleta

Logo Chevroleta z 1943

W 1914 po raz pierwszy Chevrolet zaprezentował logo w kształcie „muszki”. Zostało ono zaprojektowane pod nadzorem Williama Duranta. Istnieje wiele różnych wersji historii powstania tego znaku. Według oficjalnych materiałów Chevroleta pt.„The Chevrolet Story of 1961”, Durant zainspirował się wzorem na tapecie we francuskim hotelu, w którym zatrzymał się podczas podróży w 1908. Durant miał oderwać kawałek tapety, aby pokazać ją znajomym z myślą, że będzie to dobry znak rozpoznawczy dla marki samochodów.

W książce Lawrence R. Gustin pt. „Billy Durant” wdowa po Durancie – Catherine, stwierdziła, że pomysł na logo powstał podczas pobytu pary na wakacjach w Hot Springs, w stanie Wirginia w 1912. Według tej wersji, Durant podczas czytania gazety miał wykrzyknąć: „Myślę, że to byłoby dobre logo dla Chevroleta”.

Inną koncepcję powstania logo przedstawił Ken Kaufmann, historyk i redaktor „The Chevrolet Review”. Dziewięć dni po utworzeniu spółki Chevrolet, czyli 12 listopada 1911, w gazecie „The Constitution”, wydawanej w Atlancie, ukazała się reklama firmy Coalettes. Ken Kaufmann zauważył podobieństwa między logo Coalettes i Chevroleta (np.: początkowa litera „C”, dziewięć liter, ciemne tło z białym obramowaniem i białymi literami). Wersje logo różniły się jednak od siebie ilością wyróżnionych liter (Coalettes wyróżniło pośrodku trzy, Durant żadnej) oraz czcionka (Coalettes wybrało lekkie, pochylone litery, zaś Durant bardziej formalny, rzymski krój czcionki)[4].

W 1914 „muszka” została po raz pierwszy zaprezentowana w reklamie oraz na nowych, bardziej przystępnych cenowo modelach marki[5].

Od 2004 Chevrolet wprowadził „muszkę” w złotej wersji, która stanowi aktualnie znak rozpoznawczy marki na całym świecie[6].

Chevrolet współcześnie

Od samego początku istnienia marki Chevrolet oferował samochody osobowe i półciężarowe w przystępnych cenach, ale z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych zarezerwowanych dla samochodów droższych. W kolejnych dziesięcioleciach XX wieku w samochodach Chevroleta wprowadzono między innymi szkło bezodpryskowe, wtrysk paliwa, nieblokujące się hamulce, elektroniczne układy stabilizacji toru jazdy i silnik V8 small-block[7].

W 2011, czyli sto lat i ponad 209 milionów samochodów osobowych i użytkowych później, Chevrolet dostępny był na ponad 140 rynkach na świecie. Był czwartą co do wielkości marką motoryzacyjną pod względem rocznego wolumenu sprzedaży[8].

W 2011 firma sprzedała 4,76 mln pojazdów na całym świecie, ustanawiając tym samym globalny rekord sprzedaży. Najwyższy poziom sprzedaży został zanotowany w Stanach Zjednoczonych, w których z salonów wyjechało 1 775 812 pojazdów marki, Brazylii – 632 201 oraz Chinach – 595 068. Inne rynki, na których zanotowano duży wzrost sprzedaży to między innymi Wietnam (79%), Rosja (49%), Turcja (30%) oraz Niemcy (21%).

W Europie, w której marka została ponownie wprowadzana na rynek w 2005, zanotowano zaś sprzedaż na poziomie 517 800 samochodów[9].

W grudniu 2013 General Motors zapowiedział całkowite wyjście Chevroleta z rynków Europy (z wyjątkiem Rosji i WNP) do końca 2015[10]. Jeszcze w 2012 Chevrolet podpisał siedmioletnią umowę sponsorską z angielskim klubem piłkarskim Manchester United F.C. o rekordowej wartości 530 mln USB (47 mln GBP rocznie), która zaczęła obowiązywać w 2014[11]. W momencie wycofania z rynku europejskiego w ofercie Chevroleta znajdowały się takie modele jak Cruze, Aveo (Sonic w USA), Spark, Malibu i Orlando, crossovery Trax i Captiva, a także sportowe modele Camaro i Corvette oraz elektryczny Volt. Na rynku amerykańskim dostępne były także Impala, SUVy Equinox, Traverse, Tahoe i Suburban oraz pickupy Colorado i Silverado.

Chevrolet w Polsce

Chevrolet przed II wojną światową

Samochody marki Chevrolet trafiły do Polski najprawdopodobniej wraz z Błękitną Armią Hallera. W latach 1922–1923 wojsko sprzedało cywilom kilkanaście swoich Chevroletów. General Motors Export Co. sprowadził do Polski pierwsze auta osobowe i użytkowe w 1924, aby trzy lata później rozpocząć podbój polskiego rynku samochodowego. W 1927 sprzedano 1205 chevroletów, co uplasowało markę na drugim miejscu wśród marek samochodów zarejestrowanych przez urzędy.

W lipcu 1928 na terenie warsztatów firmy „Elibor” Ł.J.Borkowski w Warszawie przy ul. Wolskiej 101/105 ruszyła produkcja karoserii Chevroletów. Jesienią rozpoczęto montaż podwozi, łącznie z nitowaniem ram. Do końca roku w polskiej montowni wyprodukowano 2098 samochodów osobowych i podwozi autobusowych oraz ciężarowych. Łącznie w 1928 w Polsce sprzedano 3554 auta marki Chevrolet. Ze względu na światowy kryzys montownia została zamknięta w 1931[12].

W 1936 General Motors rozpoczął współpracę ze spółką Lilpop, Rau & Loewenstein (LR&L), dzięki czemu w tym samym roku uruchomiony został montaż samochodów m.in. marki Chevrolet w zakładach przy ul. Bema 65 w Warszawie. Wśród montowanych samochodów osobowych znalazły się Master Sedan, Master De Luxe, Imperial i Sedan Taxi. W fabryce montowane były także pojazdy użytkowe, takie jak dostawcze Chevrolet 112, ciężarowe Chevrolet 121, 131, 157 oraz autobusy miejskie – model 183. Model 157 używany był m.in. przez Pocztę Polską i Polskie Radio, zaś „Autobus Bielany” czyli model 183 wykorzystywany był przez Autobusy Miejskie w Warszawie[13].

W zakładach przy ul. Bema 65 w 1937 wyprodukowano 3700 samochodów, a w 1938 – 4680. Wielkie plany na kolejne lata pokrzyżowała II wojna światowa.

Chevrolet w czasie II wojny światowej (1939–1945)

Samochód pancerny Kubuś zbudowany na podwoziu Chevroleta 157 w czasie Powstania Warszawskiego

W okresie II wojny światowej Chevrolet zaprzestał produkcji pojazdów cywilnych i przestawił zakłady produkcyjne na produkcję uzbrojenia. Samochody Chevrolet 157 brały udział między innymi w Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej, zaś samochód osobowy Chevroleta był używany między innymi przez biskupa polowego Wojska Polskiego, Józefa Gawlinę i dowódcę Warszawskiej Brygady pancerno-motorowej, płk Stefana „Grota” Roweckiego[14].

Samochód pancerny „Kubuś” powstał zaś w sierpniu 1944 na bazie podwozia ciężarowego Chevroleta i służył armii podczas Powstania Warszawskiego. Obecnie znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i jest najstarszym zachowanym samochodem pancernym polskiej konstrukcji[15].

W 1945 oddziały Ludowego Wojska Polskiego posiadały kilkaset ciężarowych chevroletów, a II Armia Wojska Polskiego 204 samochody tej marki. Do połowy września tego roku Polska otrzymała także 800 samochodów od dowództwa armii amerykańskiej i kanadyjskiej[16].

Chevrolet w czasach PRL (1952–1989)

Podczas II Wojny Światowej fabryki samochodów, w tym zakłady Lilpopa, zostały zniszczone, dlatego też General Motors miał nadzieję na otwarcie własnego przedstawicielstwa. Okazało się to niemożliwe ze względu na scentralizowanie zakupów przez instytucje kierowane przez nowe państwo.

Centralny Zarząd Przemysłu Metalowego poprzez Centralny Zarząd Motoryzacji prowadził rozmowy na temat zakupu licencji z m.in. Chevroletem i Fiatem. Ostatecznie marka amerykańska nie została wybrana, gdyż nie uznano jej za „politycznie słuszną”[17]. Mimo to w latach 1946 – 1956 rząd kupił od duńskiej montowni około 1 500 osobowych Chevroletów Fleetmaster, Stylemaster, Fleetline i Bel Air, które zostały przydzielone najważniejszym urzędom PRL (w tym władzom PZPR), stąd Chevroleta Fleetmastera nazywano gwarowo "demokratką". W latach 60. samochody te trafiły do indywidualnych użytkowników, którzy mogli je odkupić od spółdzielni transportowych lub wygrać na loterii.

Chevrolet w Polsce współcześnie

Sprzedaż w Polsce
Rok 2007 2008 2009[18] 2010 2011 2012[19] 2013[20] 2014[21]
Sztuk 5204 5899 5698 6170 7782 10 524 10 685 1817

W Polsce auta marki Chevrolet pojawiły się powtórnie w maju 2005, początkowo były to wyłącznie przebrandowane produkty GM Daewoo[22]. 11 listopada 2007 w fabryce FSO w Warszawie na Żeraniu wyprodukowano pierwszego Chevroleta Aveo, do lutego 2011 wyprodukowano 100 000 sztuk[23]. Produkcję w FSO zakończono 22 lutego 2011[24]. Produkcję Aveo w 2013 uruchomiono w Rosji[25]. W 2011 i pierwszym półroczu 2012 spośród oferowanych modeli w Polsce największym zainteresowaniem cieszyły się Chevrolety Aveo, Spark i Cruze. Łącznie w Polsce w pierwszym półroczu 2012 sprzedano 6 500 sztuk Chevroletów, dzięki czemu firma znalazła się w pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych marek samochodów[26]. W grudniu 2013 General Motors poinformował, że do końca 2015 Chevrolet zostanie wycofany z rynków europejskich (z wyjątkiem Rosji i WNP), w tym również z Polski. Ostatecznie zakończenie sprzedaży aut Chevrolet w Polsce nastąpiło już na początku 2015[27]. W 2013 Chevrolet zanotował około 1,2% udział w rynku europejskim przy 6,7% Opla/Vauxhalla[28]. GM swoją decyzję uzasadniało trudną sytuacją ekonomiczną na kontynencie oraz skupieniem się w Europie na markach Opel, Vauxhall i Cadillac[29]. Na wybranych rynkach europejskich nadal nabyć będzie można modele sportowe Corvette i Camaro[27], w Polsce jednak modele te również nie będą dostępne.

W ofercie Chevroleta w Polsce sprzedawano:

Chevrolet WTCC

Wyścigi WTCC

Chevrolet obecny jest na Mistrzostwach WTCC od 2005. Kierowcami Chevroleta byli wtedy Alain Menu, Nicola Larini i Robert Huff.

Pierwsze zwycięstwo dla Chevroleta zdobył Alain Menu w 2006.

W kolejnym roku pasmo sukcesów nie miało końca – Chevrolet zdobył swoje pierwsze pole position (Menu w Zandvoort), pierwsze podwójne zwycięstwo (1. miejsce – Menu, 2. miejsce – Larini, Zandvoort), pierwszego hat-tricka (pole position, zwycięstwo, najlepszy czas okrążenia – Menu w Pau), a także pierwsze potrójne zwycięstwo (Menu – 1. miejsce, Huff – 2. miejsce, Larini – 3. miejsce w Porto). W 2007 zespół odniósł ogółem siedem zwycięstw.

W 2008 Chevrolet zdobył trzecie miejsce w końcowym rankingu WTCC, dzięki pięciu kolejnym zwycięstwom.

W 2009 na wyścigu zadebiutował nowy Cruze, a Huff i Larini odnieśli dwa kolejne zwycięstwa.

W 2010 nastąpiła zmiana kierowców – Yvan Muller zastąpił Nicolę Lariniego. W tym samym roku Chevrolet świętował podwójne zwycięstwo – Yvan Muller zdobył tytuł mistrzowski w kategorii kierowców WTCC, zaś sam Chevrolet tytuł mistrzowski w kategorii konstruktorów[30].

W 2011 zespół Chevroleta odniósł łącznie 21 zwycięstw w 24 wyścigach, a także zdobyły 12 miejsc pole position w 12 rundach. Yvan Muller wywalczył tytuł mistrza świata WTCC 2011 w klasyfikacji kierowców, a Robert Huff wicemistrza.

W 2012 zespół Chevroleta znów dominował na podium – Robert Huff zdobył tytuł mistrza świata WTCC, Alain Menu wicemistrza, trzecie miejsce zajął zaś Yvan Muller. Chevrolet uzyskał również po raz kolejny mistrzowski tytuł w kategorii konstruktorów.

Na początku lipca 2012 Chevrolet ogłosił wycofanie się z wyścigów WTCC. W ciągu ośmiu lat zespół wywalczył trzy podwójne tytuły mistrzowskie (w kategorii konstruktorów i kierowców) oraz zwyciężył w aż 68 wyścigach. Chevrolet będzie nadal obecny w globalnych sportach motorowych w innych seriach wyścigowych, w tym w wyścigach IndyCar i serii GT.

Wybrane modele Chevroleta

 1. 100 lat Chevrolet! (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 2. Historia marki Chevrolet (ang.). [dostęp 2012-06-15].
 3. Chevrolet Cars in India (ang.). [dostęp 2012-06-15].
 4. History with a Mystery: The Chevrolet Bowtie (ang.). [dostęp 2012-06-15].
 5. Historia i tajemnica muszki Chevroleta (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 6. Wersje logo Chevroleta (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 7. Czas świętować: Chevrolet kończy 100 lat (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 8. Chevrolet świętuje stulecie istnienia kultowych samochodów (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 9. Chevrolet zwiększył udział w rynku w Europie Zachodniej i Środkowej w 2011 r. (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 10. Chevrolet wycofuje się z Europy! (pol.). 2013-12-05. [dostęp 2013-12-05].
 11. Chevy Paid $560 Million to Sponsor Manchester United, and Now It's Pulling Out of Europe.
 12. 100 lat legendy czyli Chevrolet zdobywa połowę rynku (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 13. Pierwsza montownia Chevroleta w Polsce (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 14. Chevrolety nie do zdarcia (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 15. Antoni Ekner: Samochód pancerny "Kubuś" 1944, Warszawa 2008
 16. Chevrolet mógł być najpopularniejszą marką w Polsce (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 17. Powojenne licencje, czyli kto zmotoryzuje powojenną Polskę (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 18. http://www.samar.pl/__/3/3.a/56329/Wyniki-sprzeda%C5%BCy-Chevroleta.html
 19. http://media.gm.com/media/po/pl/chevrolet/news.detail.print.html/content/Pages/news/po/pl/2013/chevrolet/01_02_wyniki_sprzedazy_chevrolet.html
 20. REJESTRACJE 2013. Samar, 3 stycznia 2014.
 21. Rewelacyjna sprzedaż nowych samochodów w Polsce w 2014 roku.
 22. [1]
 23. [2]
 24. Koniec produkcji w FSO. onet.pl, 21 lutego 2011,
 25. [3]
 26. Historyczny wynik sprzedaży Chevroleta w Polsce (pol.). [dostęp 2012-06-15].
 27. a b Koniec sprzedaży nowych Chevroletów (pol.). [dostęp 2015-03-15].
 28. Chevrolet wycofuje się z Europy (pol.). W: chcekupicauto.pl [on-line]. [dostęp 09-12-2013].
 29. Chevrolet wycofuje się z Europy!. onet, 5 grudnia 2013.
 30. Chevrolet w WTCC: Historia sukcesu... (pol.). [dostęp 2012-06-15].

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "Chevrolet", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good