powered by CADENAS

Social Share

Cadillac (17491 views - Brands)

Cadillac (Cadillac Motor Car Division) – marka amerykańskich luksusowych samochodów osobowych, założona w 1902 roku.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Cadillac

Cadillac

Cadillac

Licensed under Creative Commons Zero, Public Domain Dedication (Alf van Beem).

Ten artykuł dotyczy marki samochodów. Zobacz też: miejscowość we Francji oraz miejscowość w USA o tej samej nazwie.
Cadillac Motor Car Division
Forma prawna własność General Motors
Założyciel(e) Henry Leland
William Murphy
Lemuel Bowen
Data założenia 22 sierpnia 1902
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Warren, Michigan
Prezes Johan De Nysschen
Branża motoryzacja
Produkty samochody luksusowe
brak współrzędnych
Strona internetowa

Cadillac (Cadillac Motor Car Division) – marka amerykańskich luksusowych samochodów osobowych, założona w 1902 roku.

Historia

Cadillac Model A o mocy 6,5 KM z 1904 roku

Historia powstania marki Cadillac sięga roku 1890, kiedy to Henry Leland założył w Detroit mały warsztat w którym wytwarzano silniki parowe oraz benzynowe początkowo dla łodzi, a następnie koła zębate dla fabryki samochodów Oldsmobile. W 1899 roku Henry Ford założył w Detroit pierwszą fabrykę Detroit Automobile Company, którą po kilku miesiącach przekazał Lelandowi. W sierpniu 1902 roku w warsztacie Lelanda zjawili się William Murphy i Lemuel Bowen, dwaj inwestorzy w firmie Forda, którzy nie byli zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Fordem oraz chcieli wycofać się z interesu. Leland zainteresował swoich gości silnikiem, który bezskutecznie próbował sprzedać marce Oldsmobile oraz propozycją stworzenia własnej marki, którą nazwał Cadillac[1] od nazwiska kawalera francuskiego - Antoine de Lamothe-Cadillac, założyciela około 1701 roku miejscowości Ville d'Etroit na zachodnim brzegu jeziora Erie, która z czasem rozrosła się do rozmiarów pokaźnego miasta, a w XX wieku stała się centrum amerykańskiego przemysłu samochodowego i rozpoczął montaż samochodów z podzespołów kupowanych u innych wytwórców. Tak w 1903 roku zbudował pierwszy pojazd marki - model Cadillac A wyposażony w jednocylindrowy silnik benzynowy o mocy 10 KM[2].

W 1909 roku po raz pierwszy zastosował silnik czterocylindrowy. W 1909 roku marka została przejęta przez rodzimy koncern motoryzacyjny General Motors zachowując swoją pierwotną nazwę. W 1912 roku rozpoczęto produkcję pierwszego pojazdu wyposażonego w elektryczne oświetlenie oraz elektryczny rozrusznik, a rok później opracowano pierwszy ośmiocylindrowy silnik benzynowy w układzie V o mocy 71 KM. W 1930 roku wprowadzono silnik V16 w modelu Sixty Special[3]. Na kilka lat podczas II wojny światowej marka znikła z rynku. Krótko po zakończeniu wojny ponownie powróciła[4].

Samochody

Modele samochodów

Produkowane obecnie

Pojazdy nieprodukowane

Modele prototypowe

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Cadillac", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good