powered by CADENAS

Social Share

Rower górski (20620 views - Transportation - Air Water Earth)

Rowery górskie (ang. MTB, Mountain Terrain Bike) – nazwa rowerów, których przeznaczeniem jest jazda w terenie trudniejszym, niż pozwalają na to rowery szosowe czy trekingowe, np. górskie ścieżki, szlaki leśne, specjalne tory przeszkód.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Rower górski

Rower górski

Rower górski

Rowery górskie (ang. MTB, Mountain Terrain Bike) – nazwa rowerów, których przeznaczeniem jest jazda w terenie trudniejszym, niż pozwalają na to rowery szosowe czy trekingowe, np. górskie ścieżki, szlaki leśne, specjalne tory przeszkód.

Cechy budowy

W porównaniu do rowerów szosowych oraz trekkingowych, rowery MTB są cięższe, ze względu na mającą gwarantować większą wytrzymałość konstrukcję. Rowery górskie, celem poprawy komfortu jazdy bardzo często wyposaża się w różnego rodzaju amortyzatory, które również mają istotny wpływ na masę pojazdu. Amortyzatory instaluje się między innymi w:

Rama

 Osobny artykuł: Rama rowerowa.

Ramy rowerów występują w różnych kształtach, zależnie od przeznaczenia roweru. Najczęściej spotykanym rodzajem ramy jest hardtail, ze względu na prostotę budowy, niewielką masę oraz niski koszt produkcji i serwisu. W przypadku rowerów służących do bardziej wymagających zjazdów tj. rowery downhillowe stosuje się ramy z pełną amortyzacją. Ramy rowerów górskich wykonywane są najczęściej z aluminium, rzadziej stali. Istnieją także ramy z tytanu, włókna węglowego oraz bambusu.

Koła

Dla zwiększenia trakcji, koła w rowerach górskich są szersze niż w rowerach trekkingowych. Opony można dobrać w zależności od terenu, w jakim rower ma się poruszać – dla zmniejszenia oporu na drogach asfaltowych korzystać można z opon o gładkim bieżniku, z kolei opona o głębokim bieżniku ma poprawić trakcję w trudnym terenie, kosztem zwiększenia oporu. Średnice kół wynoszą 26, 27,5 oraz 29 cali, ramy dostosowane są do konkretnego rozmiaru koła.

Przełożenia

Rowery MTB, ze względu na szeroką gamę zastosowań pozwalają na regulację w dużym zakresie przełożenia. W popularnych rowerach XC liczba biegów waha się w przedziale 21-27 (3 biegi z przodu i 7-9 z tyłu). W profesjonalnych rowerach w celu uproszczenia budowy i obsługi napędu oraz ograniczenia masy stosuje się napędy z ilością biegów w przedziale 11-22 (1 lub 2 biegi z przodu i 10-11 przełożeń z tyłu). Najbardziej znani producenci grup osprzętu to Shimano oraz SRAM.

Wybrane rodzaje rowerów MTB

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Rower górski", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht