powered by CADENAS

Social Share

Darmsztadt (16864 views - Periodic Table Of Elements)

Darmsztadt (Ds, łac. darmstadtium) – pierwiastek chemiczny, przypuszczalnie z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Po raz pierwszy darmsztadt uzyskano w Instytucie Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt 9 listopada 1994 roku w ilości zaledwie kilku atomów w wyniku fuzji izotopów ołowiu i niklu w akceleratorze ciężkich jonów. Obecna nazwa została zatwierdzona na 42. Zgromadzeniu Generalnym IUPAC w Ottawie 16 sierpnia 2003 roku i pochodzi od nazwy niemieckiego miasta Darmstadt, w którym mieści się Instytut Badań Ciężkich Jonów. Wcześniej funkcjonowała systematyczna nazwa ununnilium (Uun). W polskich publikacjach funkcjonowały początkowo także zapisy darmstadt i darmsztad, jednak Wielki słownik ortograficzny PWN (wyd. 2010 i 2016) podaje wyłącznie formę darmsztadt.
Go to Article

Darmsztadt

Darmsztadt

Darmsztadt
meitner ← darmsztadt → roentgen
Ogólne informacje
Nazwa, symbol, l.a. darmsztadt, Ds, 110
(łac. darmstadtium)
Grupa, okres, blok 10 (VIIIB), 7, d
Właściwości metaliczne prawdop. metal przejściowy
Masa atomowa 281 u

Darmsztadt (Ds, łac. darmstadtium) – pierwiastek chemiczny, przypuszczalnie z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Po raz pierwszy darmsztadt uzyskano w Instytucie Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt 9 listopada 1994 roku w ilości zaledwie kilku atomów w wyniku fuzji izotopów ołowiu i niklu w akceleratorze ciężkich jonów.

Obecna nazwa została zatwierdzona na 42. Zgromadzeniu Generalnym IUPAC w Ottawie 16 sierpnia 2003 roku i pochodzi od nazwy niemieckiego miasta Darmstadt, w którym mieści się Instytut Badań Ciężkich Jonów. Wcześniej funkcjonowała systematyczna nazwa ununnilium (Uun).

W polskich publikacjach funkcjonowały początkowo także zapisy darmstadt i darmsztad, jednak Wielki słownik ortograficzny PWN (wyd. 2010 i 2016) podaje wyłącznie formę darmsztadt.This article uses material from the Wikipedia article "Darmsztadt", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Periodic Table Of Elements

element,system,atom,molecule,metal,halogen,noble gas,chemical,chemistry