powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Katedra w Burgos (25541 views - Monuments - Famous Buildings)

Katedra Świętej Marii w Burgos (hiszp. Catedral de Santa María de Burgos) – świątynia w hiszpańskim mieście Burgos, znajdująca się od 31 października 1984 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO (jedyna hiszpańska katedra, która samodzielnie widnieje w tym spisie). Jest przykładem zmian zachodzących w architekturze gotyckiej w całym okresie trwania tego stylu.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Katedra w Burgos

Katedra w Burgos

Catedral de Santa María de Burgosa
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Kraj  Hiszpania
Typ kulturowe
Spełniane kryterium II, IV, VI
Numer ref. 316
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Kastylii i Leónu
Główna fasada katedry w Burgos
Położenie na mapie Hiszpanii
Główna fasada katedry w Burgos
42°20′27″N 3°42′16″W/42,340833 -3,704444

Katedra Świętej Marii w Burgos (hiszp. Catedral de Santa María de Burgos) – świątynia w hiszpańskim mieście Burgos, znajdująca się od 31 października 1984 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO (jedyna hiszpańska katedra, która samodzielnie widnieje w tym spisie)[1]. Jest przykładem zmian zachodzących w architekturze gotyckiej w całym okresie trwania tego stylu[2].

Historia i opis

W miejscu, gdzie mieści się obecnie katedra, znajdowała się wcześniej świątynia romańska. Rozwój miasta i wzrost liczby mieszkańców dały impuls do podjęcia decyzji o wybudowaniu większego kościoła. Inicjatorem budowy świątyni był biskup Maurycy. Prace nad budową katedry rozpoczęły się 21 lipca 1221 roku. Budowę rozpoczęto od prezbiterium; fasadę budynku zakończono w drugiej połowie XIII wieku. W kolejnych wiekach świątynie rozbudowywano, dodając kaplice boczne, kaplicę Condestable, iglice na wieżach. Całość została ukończona w 1567 roku. Wzorem dla architektów były trzynastowieczne świątynie angielskie i francuskie[2].

Katedra została wzniesiona na planie krzyża łacińskiego o wymiarach 84 na 59 metrów, posiada trzy nawy z wysuniętym transeptem, z głębokim prezbiterium i ambitem. Do głównej części katedry na przestrzeni wieków doklejono kilka budowli, m.in. za ołtarzem głównym powstała w latach 1482–1496 Capilla del Condestable, ufundowana przez konstabla Kastylii Pedra Fernándeza de Velasco wraz z żoną. Projektantem kaplicy był Szymon z Kolonii, który zaprojektował również fasady wież i kaplicę św. Anny. Innymi znanymi architektami byli Felipe de Borgoña, Juan de Vallejo i Juan de Castañeda[2]. Ostatnie prace konserwatorskie wykonano w 1994 roku; kosztowały one 30 milionów euro[3].

Katedra w Burgos została uznana za zabytek narodowy 8 kwietnia 1885 roku[2].

Galeria

  1. Catedral de Burgos. Ministerio de Educación, Cultura y Deporte. [dostęp 2017-03-03].
  2. a b c d Burgos Cathedral. UNESCO. [dostęp 2016-12-30].
  3. Catedral de Burgos (hiszp. • ang. • fr.). Castilla y León Patrimonio de la Humanidad. [dostęp 2017-03-03].

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "Katedra w Burgos", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Monuments - Famous Buildings

3D - 3D Model - 3D CAD - 3D Building - 3D monument - 3D Map - 3D City - 3D GIS - LIDAR - CityGML - Paris London Berlin Rome Sydney Barcelona Vienna Wien Budapest Madrid London