powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Ludzik Lego (14520 views - Game & Play & Gamification)

Ludziki Lego (minifigurki Lego) − małe, zabawkowe figurki z plastiku produkowane przez Lego Group. Zazwyczaj stanowią one część składową zestawów klocków Lego. Minifigurki przedstawiają przede wszystkim ludzi, a także inne postacie (np. roboty) wiążące się z daną serią klocków.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Ludzik Lego

Ludzik Lego

Ludziki Lego (minifigurki Lego) − małe, zabawkowe figurki z plastiku produkowane przez Lego Group. Zazwyczaj stanowią one część składową zestawów klocków Lego. Minifigurki przedstawiają przede wszystkim ludzi, a także inne postacie (np. roboty) wiążące się z daną serią klocków.

Historia

Pierwsze figurki ludzi Lego pojawiły się w zestawach Rodzina Lego w 1974 i wyglądem odbiegały od dzisiejszych minifigurek, od których były znacznie większe. Miały okrągłe głowy z osobno wykonaną imitacją włosów i tors z ruchomymi ramionami, a reszta ciała poniżej była nieruchoma, złożona z podstawowych klocków Lego. W ofercie znajdowały się do 1980.

W 1975 pojawiły się pierwsze minifigurki. Początkowo ludziki nie miały ruchomych nóg ani rąk. Miały one walcowate głowy, nakrywane osobnym nakryciem głowy, podobne do obecnych, lecz gładkie, pozbawione rysunku twarzy. Reszta ciała była złożona z zaledwie dwóch elementów: tułowia z zaznaczonymi ramionami ułożonymi wzdłuż boków ciała oraz z elementu symbolizującego biodra i złączone nogi. Założeniem było jednak to, żeby ludziki były w miarę ruchome, tzn. żeby poruszały nogami i rękoma. Wiązało się to z zamierzeniem wypuszczenia na rynek pierwszych, tematycznych zestawów: Kosmosu i Rycerzy. Od 1978 roku ruszyła masowa produkcja nowych, ruchomych minifigurek, nie zmienionych pod względem konstrukcyjnym do chwili obecnej. Figurki zaczęły się składać z sześciu rodzajów elementów: ruchomych osobno nóg z biodrami (jeden element), tułowia, rąk, dłoni, głowy i włosów albo nakrycia głowy (kapelusze, czapki, kaski itp.). Nogi, ręce, dłonie i głowa były ruchome, a dłonie mogły chwytać specjalne klocki (np. narzędzia). Postaciom nadano jednakowe twarze o charakterystycznym, prostym rysunku (oczy w formie czarnych kropek i uśmiechnięte usta w formie czarnej wygiętej kreski, tzw. Dave), a widoczne części ciała – głowa i dłonie uzyskały żółty kolor. Z przodu tułowia nadrukowywano detale ubrania lub munduru.

Rewolucję w wyglądzie ludzików przyniosła seria Piraci z 1989 roku. Po raz pierwszy ludziki miały różny wygląd twarzy – pojawiły się brody, wąsy, rysowane włosy, przepaski na oko. W zamian zwykłych części ciała dodawano nowe, specjalne: haki zamiast dłoni czy drewniane nogi u piratów.

Od tamtej pory wprowadzano coraz bardziej zróżnicowane minifigurki. W 1990 roku pojawiły się świecące w ciemnościach duchy z ruchomymi rękami, a w 1995 dość kontrowersyjne ruchome szkielety (w serii Lego Zamek). Dalsze urozmaicenie przyniosły zestawy tematyczne, z postaciami z Gwiezdnych wojen (1999), w tym robotami, z cyklu o Harrym Potterze i inne. Na początku XXI w. pojawiły się podwójne twarze: z jednej strony głowy była twarz szczęśliwa, a z drugiej przestraszona lub niezadowolona. W wielu seriach tematycznych, związanych np. z filmami, figurki mają cielisty kolor skóry. W chwili obecnej obok tradycyjnych, w zestawach występują też bardziej zróżnicowane, pod względem kształtów, kolorów oraz wzorów ubrań, ludziki. Dziś także nie jest problemem zmodyfikowanie wyglądu ludzika do własnych potrzeb za pomocą obróbki komputerowej.

Inne figurki

W 1977 pojawiły się ludziki dla serii Duplo. Składały się one z dwóch części: tułowia oraz głowy. Nie posiadały one rąk ani nóg. W 1979 Lego wypuściło na rynek serię Fabuland. Ludziki z tej serii przedstawiały zwierzęta, których przygody opowiedziano w dołączanych do zestawów książeczkach.

W 1983 pojawił się długo utrzymujący się wzór ludzików Duplo. Trzy lata później pojawiły się duże figurki z serii Technic. W 1984 pojawiła się pierwsza figurka zwierzęca dla zestawów System – koń z wyciętym miejscem dla ludzika lub zaprzęgu. Nowością są ludziki Lego friends które swym wyglądem są bardziej podobne do ludzi.

Pozostałe figurki:

 • psy (posiadają dwie wersje - nowszą i starszą)
 • sowy
 • żaby
 • węże
 • skalne potwory - małe i duże (Lego Power Miners)
 • rekiny
 • zwierzęta gospodarskie
 • nietoperze
 • pająki
 • krokodyle
 • koty
 • dinozaury (różne rodzaje)
 • ptaki
 • małpy
 • inne - rzadkie lub unikatowe dla danych zestawów

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Ludzik Lego", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Game & Play & Gamification

3d,model,playground,board games,computer,strategy,thinktank