powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Willis Tower (18290 views - Monuments - Famous Buildings)

Willis Tower (poprzednio Sears Tower) – wieżowiec w centrum Chicago, w stanie Illinois. Ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Willis Tower

Willis Tower

Willis Tower

Licensed under Copyrighted free use (Photo taken in 1998 by Wikipedia user Soakologist. No rights claimed or reserved.).

Willis Tower

Sears Tower
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Illinois
Miejscowość Chicago
Architekt Skidmore, Owings & Merrill
Wysokość całkowita 527,3 m
Wysokość do dachu 442,3 m
Kondygnacje 108
Powierzchnia użytkowa 424 000 m²
Rozpoczęcie budowy 1970
Ukończenie budowy 1973
Położenie na mapie Chicago
Willis Tower
Położenie na mapie Illinois
Willis Tower
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Willis Tower
41°52′44″N 87°38′08″W/41,878889 -87,635556
Strona internetowa

Willis Tower (poprzednio Sears Tower) – wieżowiec w centrum Chicago, w stanie Illinois. Ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu.

Rys ogólny

Budynek został wybudowany w latach 1970 - 1973 kosztem 150 milionów dolarów dla korporacji handlowodetalicznej Sears. Od momentu budowy do 15 lipca 2009 nosił nazwę Sears Tower. W marcu 2009 brytyjska firma Willis Group Holdings, Ltd. wykupiła prawa do nazwy budynku. Formalnie nowa nazwa zaczęła obowiązywać 16 lipca 2009[1], jednak zmiana spotkała się z pospolitą dezaprobatą mieszkańców Chicago, którzy masowo zamierzają używać oryginalnej nazwy. Przy jego budowie pracowało ponad 2400 robotników. Jego projektantami byli Bruce Graham i Fazlur Khan z firmy Skidmore, Owings and Merrill.

Willis/Sears Tower to budynek o unikatowej konstrukcji. Jego szkielet składa się z dziewięciu rur o kwadratowym przekroju, które tworzą kwadratową podstawę budynku. Cała konstrukcja opiera się na betonowych fundamentach wpuszczonych głęboko w skały znajdujące się pod ziemią. Dziewięć zespawanych razem rur wznosi się na wysokość 50 pięter, następnie budynek zaczyna się zwężać. Do 66 piętra dochodzi 7 rur, do 90 pietra - 5 rur. Ostatnie 20 pięter to już tylko 2 rury. Dwie anteny telewizyjne, ustawione na szczycie, sięgają 520 m.

W momencie ukończenia został najwyższym budynkiem świata (do linii dachu), odbierając ten tytuł World Trade Center. Stracił go w roku 1997, kiedy to ukończono główną budowę Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur, w Malezji. Jednak nawet wtedy Sears Tower miał najwyższy dach, najwyżej położone używane piętro oraz najwyższą wysokość wliczając antenę (527 metrów). W momencie ukończenia Taipei 101 budynek utrzymał jedynie rekord najwyższej wysokości wraz z anteną. Taipei 101 przejął rekordy najwyżej położonego dachu (448 m) i najwyższego używanego piętra (438m). Sears Tower był najwyższym budynkiem w USA do 12 listopada 2013, gdy tytuł ten został przekazany One World Trade Center .

Na 103. piętrze znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się widok na miasto i jezioro Michigan. W 2009 zainstalowano szklane klatki poza obrębem tarasu, pozwalające na widok na panoramę miasta w zawieszeniu w przeźroczystym klocku.

W 1999 Francuz Alain Robert, "Człowiek-Pająk", wszedł bez żadnych zabezpieczeń i sprzętu na jego dach.

22 czerwca 2006 w Miami siedmiu mężczyzn, w wieku od 22 do 32 lat zostało aresztowanych, gdyż planowali zamach terrorystyczny jednocześnie na Sears Tower w Chicago oraz budynek FBI w Miami. Grupa była złożona z pięciu obywateli USA oraz dwóch imigrantów z Haiti. Jeden z nich posiadał zieloną kartę, a drugi przebywał na terenie USA nielegalnie.

Prawa firmy Sears do nazwy wygasły w 2009, jednak budynek powszechnie jest znany pod tą nazwą.


Ranking

Pod względem wysokości Willis Tower jest na miejscu:

  • 1 w Chicago,
  • 2 w Stanach Zjednoczonych,
  • 2 na świecie pod względem wielkości do szczytu anten (wśród wieżowców wybudowanych),
  • 3 na świecie wśród wybudowanych wieżowców pod względem oficjalnego kryterium pomiaru.

Wybrane drapacze chmur (na czerwono zaznaczono wieżowce w budowie)

Burdż Chalifa1 World Trade CenterPentominiumTaipei 101Petronas TowersSears TowerEmpire State Building

Zobacz też



This article uses material from the Wikipedia article "Willis Tower", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Monuments - Famous Buildings

3D - 3D Model - 3D CAD - 3D Building - 3D monument - 3D Map - 3D City - 3D GIS - LIDAR - CityGML - Paris London Berlin Rome Sydney Barcelona Vienna Wien Budapest Madrid London