Our 3D CAD supplier models have been moved to 3Dfindit.com, the new visual search engine for 3D CAD, CAE & BIM models.
You can log in there with your existing account of this site.
The content remains free of charge.
Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Oryginalnym przesyłającym był Ilja z niemieckiej Wikipedii).
Ten artykuł dotyczy stopu metali. Zobacz też: Lut (ujednoznacznienie). |
Lut, lutowie, spoiwo lutownicze – metal, lub stop metali, służący do lutowania jako wypełnienie spoiny. Ma temperaturę topnienia znacznie niższą od temperatury topnienia lutowanych materiałów.
Luty dzieli się na miękkie topiące się w zakresie 170–325 °C i twarde topiące się powyżej 450 °C. Ich skład chemiczny może być różny w zależności od potrzeb. Przed 1 lipca 2006 r. luty miękkie bazowały najczęściej na stopie cyny i ołowiu o składzie zbliżonym do eutektycznego i temperaturze topnienia ok. 185 °C. Obecnie ze względu na ograniczenia w stosowaniu ołowiu używane są luty bezołowiowe na bazie cyny z dodatkami srebra, miedzi, bizmutu i antymonu o temperaturach topnienia 210–220 °C. Luty twarde to stopy na osnowie srebra i miedzi.
Spoiwo lutownicze może być wytwarzane w formie lasek (te o większych średnicach są zwykle o przekroju trójkątnym), drutu pełnego lub drutu z kanałem (lub kilkoma kanałami) wypełnionymi topnikiem (tzw. tinol).
Najpopularniejsze zastosowania lutów to elektronika i jubilerstwo.
W Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem: Spoiwa lutownicze |
This article uses material from the Wikipedia article "Lut (technologia)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia
database,rohs,reach,compliancy,directory,listing,information,substance,material,restrictions,data sheet,specification