powered by CADENAS

Social Share

Lut (technologia) (22335 views - Material Database)

Lut, lutowie, spoiwo lutownicze – metal, lub stop metali, służący do lutowania jako wypełnienie spoiny. Ma temperaturę topnienia znacznie niższą od temperatury topnienia lutowanych materiałów. Luty dzieli się na miękkie topiące się w zakresie 170–325 °C i twarde topiące się powyżej 450 °C. Ich skład chemiczny może być różny w zależności od potrzeb. Przed 1 lipca 2006 r. luty miękkie bazowały najczęściej na stopie cyny i ołowiu o składzie zbliżonym do eutektycznego i temperaturze topnienia ok. 185 °C. Obecnie ze względu na ograniczenia w stosowaniu ołowiu używane są luty bezołowiowe na bazie cyny z dodatkami srebra, miedzi, bizmutu i antymonu o temperaturach topnienia 210–220 °C. Luty twarde to stopy na osnowie srebra i miedzi. Spoiwo lutownicze może być wytwarzane w formie lasek (te o większych średnicach są zwykle o przekroju trójkątnym), drutu pełnego lub drutu z kanałem (lub kilkoma kanałami) wypełnionymi topnikiem (tzw. tinol). Najpopularniejsze zastosowania lutów to elektronika i jubilerstwo.
Go to Article

Lut (technologia)

Lut (technologia)

Lut (technologia)

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Oryginalnym przesyłającym był Ilja z niemieckiej Wikipedii).

Ten artykuł dotyczy stopu metali. Zobacz też: Lut (ujednoznacznienie).

Lut, lutowie, spoiwo lutowniczemetal, lub stop metali, służący do lutowania jako wypełnienie spoiny. Ma temperaturę topnienia znacznie niższą od temperatury topnienia lutowanych materiałów.

Luty dzieli się na miękkie topiące się w zakresie 170–325 °C i twarde topiące się powyżej 450 °C. Ich skład chemiczny może być różny w zależności od potrzeb. Przed 1 lipca 2006 r. luty miękkie bazowały najczęściej na stopie cyny i ołowiu o składzie zbliżonym do eutektycznego i temperaturze topnienia ok. 185 °C. Obecnie ze względu na ograniczenia w stosowaniu ołowiu używane są luty bezołowiowe na bazie cyny z dodatkami srebra, miedzi, bizmutu i antymonu o temperaturach topnienia 210–220 °C. Luty twarde to stopy na osnowie srebra i miedzi.

Spoiwo lutownicze może być wytwarzane w formie lasek (te o większych średnicach są zwykle o przekroju trójkątnym), drutu pełnego lub drutu z kanałem (lub kilkoma kanałami) wypełnionymi topnikiem (tzw. tinol).

Najpopularniejsze zastosowania lutów to elektronika i jubilerstwo.

Zobacz też


41xx steelAL-6XNAlGaAlloy 20AlnicoGlinStopy aluminiumBrązalAluminium-lithium alloyArsenical bronzeArsenical copperBell metalBeryl (pierwiastek)Brązy#Brąz berylowyBilon (stop)BirmabrightBismanolBizmutMosiądzBrązyBułat (stal)Calamine brassŻeliwoCelestriumChinese silverChromChromium hydrideKobaltNiebieskie złotoKonstantanMiedźCopper hydrideCopper–tungstenBrąz korynckiCrown goldCrucible steelCuniferMiedzionikielCymbal alloysStal damasceńskaStop DevardyDuraluminiumDutch metalBlacha elektrotechnicznaElektrumElinwarFernicoŻelazostopyKamień do zapalniczkiFerrochromeFerromanganeseFerromolybdenumŻelazokrzemFerrotitaniumFerrouraniumField's metalFlorentine bronzeGalfenolGalinstanGalGilding metalSzkłoGlucydurZłotoGuanín (bronze)SpiżHepatizonHiduminiumStal szybkotnącaStal konstrukcyjna niskostopowaHydronaliumIndInwarŻelazoIron–hydrogen alloyItalmaKantalKovarOłówMagnalMagnezStal HadfieldaManganinStal maragingMarine grade stainlessMartensitic stainless steelMegalliumMelchior (stop metali)MercuryMolybdochalkosMuntz metalMushet steelChromonikielinaNikielNowe srebroNordic goldOrmoluFosfobrązSurówka hutniczaPinchbeck (alloy)Tworzywa sztucznePlexiglasPluton (pierwiastek)PotasReynolds 531RhoditeRod (pierwiastek)Stop RosegoSamarSanicro 28SkandShakudōSrebroSilver steelSódSpeculum metalSpiegeleisenStal sprężynowaStaballoyStal nierdzewnaStalStellitStal konstrukcyjnaStal chirurgicznaCynaTytan (pierwiastek)TombakStal narzędziowaTumbagaUran (pierwiastek)VitalliumStal o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczneStop WoodaWootz steelY alloyZeron 100CynkCyrkon (pierwiastek)TerneStop drukarskiElektron (stop magnezu)AmalgamatMagnoxAlumelBrightrayChromelHaynes InternationalInconelMonelNicrosilNisilNitinolMumetalPermalojSupermalojNickel hydridePlutonium–gallium alloySodium-potassium alloyMiszmetalLitTerfenol-DPseudo palladiumScandium hydrideSamarium–cobalt magnetArgentium sterling silverBritannia silverDoré bullionGoloidPlatinum sterlingShibuichiSterling silverTibetan silverTitanium Beta CTitanium alloyTitanium hydrideGum metalTitanium goldTitanium nitrideBabbit (stop)Britannia (stop)PewterQueen's metalWhite metalWodorek uranuZnalZirconium hydrideWodórHel (pierwiastek)BorAzotTlenFluorMetanMezzanino (architektura)Atom

This article uses material from the Wikipedia article "Lut (technologia)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Material Database

database,rohs,reach,compliancy,directory,listing,information,substance,material,restrictions,data sheet,specification