powered by CADENAS

Social Share

Widelec rowerowy (17432 views - Transportation - Air Water Earth)

Widelec – część roweru występująca w rowerze z przodu oraz z tyłu ramy. W widelcach zamontowane są koła roweru. Na rurze sterowej przedniego widelca zamocowany jest mostek. Widelec przedni jest osadzony w rurze sterowej ramy na dwóch łożyskach, dzięki czemu można manewrować rowerem poprzez skręcanie koła. Widelec ten może być wymontowany z ramy. Widelec tylny jest integralną częścią ramy, ma za zadanie utrzymanie tylnego koła. Spotykane są dwa rodzaje widelców: amortyzowane i bez amortyzacji – te pierwsze znajdują zastosowanie w rowerach MTB, druga konstrukcja jest znacznie prostsza (z braku amortyzatorów) i znacznie starsza. Stosuje się ją w klasycznych rowerach oraz w rowerach szosowych. Istnieje możliwość amortyzacji obu widelców. Rower, w którym przedni i tylny widelec posiadają amortyzację nazywa się softtailem lub Full Suspension. Różne są również materiały, z których wykonuje się tę część – stopy stali, stopy aluminium, kompozyty włókna węglowego. Czasami jeden widelec jest stworzony z różnych materiałów – np. rura sterowa z aluminium, a ramiona widelca z włóka węglowego.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Widelec rowerowy

Widelec rowerowy

Ten artykuł dotyczy części roweru. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Widelec – część roweru występująca w rowerze z przodu oraz z tyłu ramy. W widelcach zamontowane są koła roweru. Na rurze sterowej przedniego widelca zamocowany jest mostek.

Widelec przedni jest osadzony w rurze sterowej ramy na dwóch łożyskach, dzięki czemu można manewrować rowerem poprzez skręcanie koła. Widelec ten może być wymontowany z ramy.

Widelec tylny jest integralną częścią ramy, ma za zadanie utrzymanie tylnego koła.

Spotykane są dwa rodzaje widelców: amortyzowane i bez amortyzacji – te pierwsze znajdują zastosowanie w rowerach MTB, druga konstrukcja jest znacznie prostsza (z braku amortyzatorów) i znacznie starsza. Stosuje się ją w klasycznych rowerach oraz w rowerach szosowych.

Istnieje możliwość amortyzacji obu widelców. Rower, w którym przedni i tylny widelec posiadają amortyzację nazywa się softtailem lub Full Suspension.

Różne są również materiały, z których wykonuje się tę część – stopy stali, stopy aluminium, kompozyty włókna węglowego. Czasami jeden widelec jest stworzony z różnych materiałów – np. rura sterowa z aluminium, a ramiona widelca z włóka węglowego.This article uses material from the Wikipedia article "Widelec rowerowy", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht