powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Jeep (22244 views - Brands)

Jeep – początkowo potoczna nazwa amerykańskich samochodów terenowych produkowanych od 1941 roku przez firmę Willys-Overland, następnie od 1950 roku samodzielna marka samochodów terenowych produkowanych przez tę firmę oraz jej sukcesorów. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez firmę Chrysler (koncern Fiat Chrysler Automobiles).
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Jeep

Jeep

Jeep
Jeep
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Ohio
Siedziba Toledo
Data założenia 1941
Forma prawna jednostka zależna
brak współrzędnych
Strona internetowa

Jeep – początkowo potoczna nazwa amerykańskich samochodów terenowych produkowanych od 1941 roku przez firmę Willys-Overland, następnie od 1950 roku samodzielna marka samochodów terenowych produkowanych przez tę firmę oraz jej sukcesorów. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez firmę Chrysler (koncern Fiat Chrysler Automobiles)[1].

Nazwa

Nazwa jeep zaczęła być szeroko znana podczas II wojny światowej, utożsamiana wówczas z amerykańskim wojskowym samochodem terenowym Willys MB (i jego licencyjnym wariantem Ford GPW). Od tej pory jest często potocznie używana do określenia samochodu terenowego niezależnie od jego producenta, zwłaszcza w języku angielskim.

Istnieją różne teorie co do pochodzenia nazwy „jeep”, lecz najbardziej prawdopodobna łączy się z faktem, że takim określeniem amerykańscy mechanicy wojskowi nazywali w latach 30. każdy nowy pojazd otrzymany do testów, a spotykane było ono w odniesieniu do pojazdów już podczas I wojny światowej. Do upowszechnienia tej nazwy w stosunku do nowych samochodów terenowych przyczynił się pokaz prasowy na początku 1941, podczas którego prototyp Willysa, opisany w gazetach jako „Jeep”, wjechał po schodach Kapitolu[2]. Inne teorie wywodziły tę nazwę:

  • od Eugeniusza Dżipa (org.: Eugene the Jeep), postaci z kreskówki „Popeye”, znanej ze swoich wyjątkowych sprawności i umiejętności,
  • od podobnego modelu Ford GP (G – government, (zamówienie) rządowe, P – oznaczenie podwozia o rozstawie osi wynoszącym 80 cali), który powstał równolegle z Willysem; fonetycznie wymawiane podobnie do „jeep” – dżi-pi),
  • od General Purpose, czyli samochód ogólnego przeznaczenia, jednak takie określenie oficjalnie nigdy się w stosunku do tego modelu nie pojawiło.

Historia

Określenie samochodu terenowego „jeep” zaczęło być podczas wojny utożsamiane z Willysem MB i firma ta wykorzystywała to w materiałach marketingowych. W 1948 roku Federalna Komisja Handlu zakazała Willysowi twierdzić, że jest twórcą jeepa – za którego uznano firmę Bantam. Mimo to w 1950 roku Willys zastrzegł nazwę Jeep jako markę[2]. W ten sposób rozpoczęła się jego kariera w „cywilu”. Jednak pierwszy model cywilny pojawił się jeszcze w 1945 roku. Był to Jeep CJ2A (CJ – Civilian Jeep).

W 1953 roku Willys został zakupiony przez Kaisera, by dziesięć lat później stworzyć spółkę Kaiser Jeep. W 1970 roku została ona wchłonięta przez koncern American Motors Corporation. W 1987 roku Chrysler kupił American Motors, stając się właścicielem marki Jeep. W końcu, w 1998 roku Chrysler wraz z przedsiębiorstwem Daimler-Benz, producentem samochodów marki Mercedes-Benz, utworzyły wspólny koncern pod nazwą DaimlerChrysler. W 2007 koncern się rozpadł, a spółka Daimler odsprzedała amerykańskiemu inwestorowi swoje udziały w firmie za 5,5 mld euro.

Modele cywilne

Modele koncepcyjne

  1. Właściciel – Los Angeles Times (ang.)
  2. a b P. Ware, Military..., s. 39.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Jeep", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good