powered by CADENAS

Social Share

Sony (21032 views - Brands)

Sony – japońskie przedsiębiorstwo, założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tōkyō Tsūshin Kōgyō, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE). Znana z wprowadzonego na rynek w 1979 r. przenośnego odtwarzacza kasetowego „walkman”. Wprowadziła też i wypromowała takie znaki towarowe jak discman czy trinitron. Wśród jej produktów znajduje się MiniDisc, seria konsoli wideo PlayStation, pamięci Memory Stick czy seria komputerów VAIO. Była również autorem, konkurencyjnego wobec VHS, systemu zapisu wideo Betamax, nośnika pamięci HiFD oraz współtwórcą standardu płyty CD. Przedsiębiorstwo dzięki przejęciom jest także właścicielem m.in. studia filmowego Columbia Pictures oraz przez spółkę-córkę Sony Music jest jednym z największych wydawców muzycznych. Z dniem 1 kwietnia 2006 r. Sony przejął dział lustrzanek cyfrowych koncernu Konica Minolta, poszerzając tym samym swoją ofertę o nowy obszar, jakim jest segment cyfrowych aparatów fotograficznych opartych na lustrzankach jednoobiektywowych z bagnetem Minolta AF. Nowa marka nosi nazwę Sony Alfa (Sony α). Logo Sony zostało zaprojektowane przez bliskiego kolegę założycieli, Yasuo Kurokiego, który pracował dla tego przedsiębiorstwa jako designer od 1957 r. do odejścia na emeryturę. Ostatnich zmian w stylistyce loga SONY dokonał w 1973 r. Była propozycja zmiany loga na 50-lecie istnienia przedsiębiorstwa, ale pomysł nie przypadł do gustu twórcom przedsiębiorstwa.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Sony

Sony

Sony

Licensed under Creative Commons Attribution 2.0 (Original version:Shuichi Aizawa, Cropped version:Koh-etsu).

Sony Corporation
Sony Kabushiki Kaisha

Siedziba w Tokio
Forma prawna spółka akcyjna
Założyciel(e) Masaru Ibuka
Akio Morita
Data założenia 7 maja 1946[1]
Państwo  Japonia
Siedziba Tokio
Ważni pracownicy Kazuo Hirai (Prezes i CEO)[1]
Branża elektronika użytkowa
Zatrudnienie 140 900 osób (2014)[2]
Przychody 7,767 bln JPY (2014)[2]
Zysk operacyjny 26,495 mld JPY (2014)[2]
Zysk netto -68,841 mld JPY (2014)[2]
Aktywa 15,334 bln JPY (2014)[2]
Kapitał własny 2,258 bln JPY (2014)[2]
ISIN

JP3435000009

Symbol akcji NYSE: SNE
TSE: 6758
35°37′52,3000″N 139°44′37,5000″E/35,631194 139,743750
Strona internetowa

Sonyjapońskie przedsiębiorstwo, założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tōkyō Tsūshin Kōgyō, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE).

Znana z wprowadzonego na rynek w 1979 r. przenośnego odtwarzacza kasetowego „walkman”. Wprowadziła też i wypromowała takie znaki towarowe jak discman czy trinitron. Wśród jej produktów znajduje się MiniDisc, seria konsoli wideo PlayStation, pamięci Memory Stick czy seria komputerów VAIO. Była również autorem, konkurencyjnego wobec VHS, systemu zapisu wideo Betamax, nośnika pamięci HiFD oraz współtwórcą standardu płyty CD.

Przedsiębiorstwo dzięki przejęciom jest także właścicielem m.in. studia filmowego Columbia Pictures oraz przez spółkę-córkę Sony Music jest jednym z największych wydawców muzycznych. Z dniem 1 kwietnia 2006 r. Sony przejął dział lustrzanek cyfrowych koncernu Konica Minolta, poszerzając tym samym swoją ofertę o nowy obszar, jakim jest segment cyfrowych aparatów fotograficznych opartych na lustrzankach jednoobiektywowych z bagnetem Minolta AF. Nowa marka nosi nazwę Sony Alfa (Sony α).

Logo Sony zostało zaprojektowane przez bliskiego kolegę założycieli, Yasuo Kurokiego, który pracował dla tego przedsiębiorstwa jako designer od 1957 r. do odejścia na emeryturę. Ostatnich zmian w stylistyce loga SONY dokonał w 1973 r. Była propozycja zmiany loga na 50-lecie istnienia przedsiębiorstwa, ale pomysł nie przypadł do gustu twórcom przedsiębiorstwa.

Historia

Początki

Przedsiębiorstwo powstało w Tokio w 1946 r. jako instytut badawczy Tōkyō Tsūshin Kenkyū-jo, początkowo utrzymujący się z drobnych usług serwisowych. Rok później przekształcił się on w nisko skapitalizowane przedsiębiorstwo o nazwie Tōkyō Tsūshin Kōgyō Kabushiki Kaisha (w skrócie Totsuko), której głównym celem była produkcja sprzętu telekomunikacyjnego i woltomierzy.

Lata 50.

Pierwsze produkty, jak elektryczny garnek do ryżu, poduszka elektryczna, czy megafon miały za zadanie zapewnić stałe wpływy i zagwarantować ciągłość wypłat dla pracowników. Przełomowe okazały się lata 50., kiedy przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek m.in. magnetofon taśmowy (1950), czy radio tranzystorowe (1955). W roku 1955 dokonywała pierwszych transakcji na rynku pozagiełdowym, aby w grudniu 1958 zadebiutować na Tokyo Stock Exchange (TSE). Wcześniej, w styczniu tego samego roku zmieniła nazwę na Sony. Pochodzi ona od łacińskiego słowa „sonus” – dźwięk oraz „sonny – boy” – używanego przez Amerykanów na określenie małego chłopca. Dla jej twórców miało to taką zaletę, że nazwę tę w każdym języku wymawia się tak samo[3].

Lata 60.

Szybki wzrost spółki wpłynął na wzrost sprzedaży i reputacji. W roku 1960 podjęto decyzję o otwarciu pierwszych oddziałów zagranicznych w USA i Szwajcarii, przez co Sony stała się prawdziwą korporacją międzynarodową.

Lata 70.

Przedsiębiorstwo wprowadziło własny format zapisu kaset wideo – Betamax – który przegrał rywalizację na rynku z gorszym technicznie formatem VHS.

Jednym z pierwszych przełomowych produktów był Walkman, który powstał w 1979 roku. Produkt utworzono przez usunięcie zbędnych funkcji magnetofonu i miniaturyzację pozostałych mechanizmów. Prace trwały rok. Mimo początkowo niskiego zainteresowania sprzedaż zaczęła gwałtownie rosnąć i w ciągu 2 lat sprzedano 1,5 mln sztuk, zaś w ciągu 15 lat od premiery na świecie sprzedało się 250 mln sztuk, z czego 120 mln wyprodukowała mająca ponad 40-procentowy udział w rynku Sony.

Pod koniec lat 70. XX wieku przedsiębiorstwo blisko współpracowało z holenderskim Phillipsem nad popularnym nośnikiem danych, płytą kompaktową.

Lata 80.

1 października 1982 roku Sony wprowadziło na rynek pierwszy konsumencki odtwarzacz płyt kompaktowych, Sony CDP-101, a dwa lata później pojawił się pierwszy przenośny odtwarzacz płyt, ochrzczony mianem Discman. We współpracy z amerykańskim Hewlett Packardem korporacja opracowała i wprowadziła na rynek dyskietkę 3,5" o pojemności 1,44 MB.

Przedsiębiorstwo dopasowywało się do rynków, na których działało, oferując optymalną liczbę modeli produktu podzielonego na kilka linii. Krótki cykl życia i kolejne modyfikacje sprawiły, że na rynku odtwarzaczy przenośnych Sony stanowiła konkurencję dla siebie samego, pozostawiając pozostałe podmioty w tyle[potrzebny przypis].

28 września 1989 roku Sony przejęło amerykańską wytwórnię filmową Columbia Pictures za 3,4 mld dolarów.

Lata 90.

W 1992 roku na rynek wszedł format MiniDisc. W 1994 r. pod marką Playstation zaprezentowała swoją pierwszą konsolę do gier[4], a w 2000 r. wprowadziła na rynek jej kontynuację, Playstation 2.

W latach 90. Sony zaprezentowała telewizor plazmowy Sony Wega[5].

W 1996 roku wypuszczono pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny Sony, Cyber-shot.

XXI wiek

Konsole PlayStation i PlayStation 2 przyniosły Sony Corporation ogromny rynkowy sukces. W 2004 roku wprowadziło przenośną konsolę do gier pod nazwą PlayStation Portable (PSP), a w 2006 roku trzecią odsłonę konsoli PlayStation, wykorzystującą napęd BluRay i procesor Cell.

6 czerwca 2006 r. koncern zadebiutował modelem Sony α100 w segmencie lustrzanek cyfrowych (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera) z wymienną optyką. W ciągu roku od daty premiery nowego systemu w ofercie Sony pojawiła się druga lustrzanka przeznaczona na rynek półprofesjonalny (Sony α700) oraz ponad 20 obiektywów Minolty oznaczonych już jako Sony Alfa. Pojawiły się też nowe konstrukcje, w tym zaprojektowane przez niemieckie przedsiębiorstwo Carl Zeiss. W maju 2010 przedsiębiorstwo Sony zaprezentowało nowy bagnet dla sprzętu fotograficznego i video. Nosi on nazwę Sony E i zyskuje na popularności (aparaty serii NEX, ILCE, wsparcie wiodących producentów obiektywów).

1 grudnia 2007 Sony wprowadziło na rynek pierwszy masowo produkowany telewizor wykonany w technologii OLED. Planowana miesięczna produkcja to jedynie 2 000 szt. Celem jest przede wszystkim pokazanie możliwości technicznych nowej technologii. Według założeń, żywotność tego telewizora sięgać będzie 30 tys. godzin, co stanowi mniej niż połowę obecnej żywotności telewizorów LCD.

Z powodu problemów finansowych w listopadzie 2011 roku ogłosiła plan zwiększenia zysków. Sony określiła rynki komputerów osobistych i telewizorów jako kluczowe obszary poprawy zyskowności. Udało się znacznie zmniejszyć straty w obszarze telewizorów. W lutym 2014 roku ogłoszono decyzję o transferze biznesu komputerów osobistych na Japan Industrial Partners Inc.[6]

Ogromny sukces odniosła również konsola PlayStation 4. Konsola zadebiutowała 15 listopada 2013 roku w USA[7], a po 3 miesiącach sprzedała się na świecie już w ponad 5 milionach egzemplarzy[8].

Produkty

Elektronika konsumencka

Sony jest znanym producentem urządzeń audio i video do użytku domowego. Pod tą marką sprzedawano m.in. radioodbiorniki, przenośne i stacjonarne odtwarzacze kaset magnetofonowych i dysków kompaktowych, przenośne odtwarzacze cyfrowe, wieże audio od mikrowież przez mini-wieże po pełne wieże Hi-Fi klas QS, ES (klasa wyższa) czy R (klasa high-end, tylko na zamówienie), słuchawki, kamery wideo, magnetowidy, telewizory kineskopowe i ciekłokrystaliczne, monitory oraz nośniki audio i video. Oprócz tego oferowano sprzęt komputerowy (konsole do gier, komputery przenośne i stacjonarne), fotograficzny i telefony komórkowe.

Sprzęt profesjonalny

Od wielu lat Sony jest producentem sprzętu dźwiękowego oraz telewizyjnego przeznaczonego do użytku profesjonalnego. Kamery telewizyjne, studyjne i reporterskie, kamkordery, magnetowidy systemu Beta, Digital Beta, monitory telewizyjne, telebimy oraz system zapisu obrazu telewizyjnego XDCAM oparty o zapis na dyskach optycznych przy pomocy niebieskiego lasera wykorzystywane są przez wiele studiów audio-wizualnych. Jako jedna z pierwszych zaczęła wytwarzać profesjonalne produkty na szeroką skalę.

Podzespoły elektroniczne

Sony jest również producentem podzespołów elektronicznych: układów scalonych, przetworników obrazowych CCD i CMOS stosowanych zarówno w produktach marki Sony (profesjonalnych i powszechnego użytku), ale także w urządzeniach innych producentów (np. Canon, Nikon) sprzętu fotograficznego, wideo, kamerach internetowych (Webcam).

Nośniki danych

Sony jest producentem napędów pamięci masowych: CD-ROM, DVD-ROM, Bluray oraz nagrywarek CD-R, DVD-R/-RW do komputerów PC i notebooków. Zajmuje się także produkcją nośników audio, wideo oraz danych takich jak:

Marki produktów Sony

Do najbardziej znanych marek produktów Sony należą:

 • Walkman – (przenośne odtwarzacze kasetowe, z pamięcią flash oraz telefony komórkowe z odtwarzaczem muzyki))
 • Discman – (przenośne odtwarzacze płyt CD)
 • Data Discman – (elektroniczne czytniki oparte na 8-centymetrowych płytach CD, z założenia rozwinięcie discmanów)
 • MiniDisc – (nośnik danych)
 • Trinitron – (marka kineskopów)
 • PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4– (stacjonarne konsole gier wideo)
 • PlayStation Portable, PlayStation Vita – (przenośne konsole gier wideo)
 • Bravia – (marka telewizorów o wysokiej rozdzielczości, projektorów i PlayStation 3)
 • Alfa – (system cyfrowych lustrzanek fotograficznych)
 • Cyber-shot – (cyfrowe aparaty kompaktowe)
 • Mavica – (cyfrowe aparaty kompaktowe, poprzednik serii Cyber-shot)
 • VAIO – (komputery przenośne oraz komputery all-in-one)
 • Sony Mobile Communications (wcześniej Sony Ericsson) – (oddział odpowiedzialny za smartfony)
 • Sony ES (Extremely high Standard) – (seria najwyższej klasy sprzętu audio)
 • Sony QS (Quality Standard) – (seria wysokiej klasy sprzętu audio, nieco niższej klasy niż seria ES)
 • Sony R (Reference) – (Referencyjny sprzęt audio „high-end” np TA-NR10, TA-ER1 czy z nowszych TA-DR1a)
 • CLIÉ – (palmtopy oparte na systemie Palm OS)
 • Xperia – (marka smartfonów)
 • Stamina – (marka baterii alkalicznych o dużej wydajności)
 • Xplod – (systemy car audio)
 • Memory Stick – (karty pamięci)
 • Vegas Pro - (półprofesionalny program do nieliniowej obróbki audio i video)

Sprzedaż produktów Sony

Produkt Sprzedaż Ranking Stan na Źródło
konsole do gier 35.6% 1 III kw. 2012 itcandor.com
TV 11.8% 3 III kw. 2010 wirtualnemedia.pl
smartfony 3.8% 7 I kw. 2013 bgr.com
laptopy 3.8% 9 I kw. 2011 www.ccidreport.com
aparaty cyfrowe 17.9% 2 2010 bloomberg.com

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Sony", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good