powered by CADENAS

Social Share

Fidget spinner (13324 views - Game & Play & Gamification)

Fidget spinner – zabawka zręcznościowa.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Fidget spinner

Fidget spinner

Fidget spinnerzabawka zręcznościowa.

Historia

Media wskazują, iż twórcą zabawki była pierwotnie amerykańska inżynier Catherine Hettinger, która w 1993 złożyła wniosek patentowy[1][2]. Początkowo celem tejże zabawki miała być pomoc w polepszeniu koncentracji oraz redukowaniu lęków i niepokoju u dzieci z ADHD i autyzmem, jednak sugerowanych właściwości terapeutycznych nie udowodniono. Zabawka spopularyzowała się w połowie 2017 roku, zyskując znaczne zainteresowanie zarówno w USA, jak i na świecie, w tym w Polsce[3][4].

Opis

Zabawka w formie spopularyzowanej w 2017 roku składa się z czterech lub z trzech łożysk, połączonych wytrzymałym plastikiem lub metalem[5] i przypomina kształtem trójkąt[4]. Celem zabawy jest wprowadzenie fidget spinner w ruch obrotowy[5] tak, aby ten kręcił się długo i swobodnie wokół własnej osi[6].

Krytyka

Według amerykańskiego tabloiduNew York Post”, używanie fidget spinnerów zostało zakazane w wielu szkołach, w USA w związku z protestami nauczycieli, którzy skarżyli się na negatywne działanie zabawki dekoncentrującej uczniów w trakcie lekcji. Fidget spinner krytykowany był również przez część amerykańskich organizacji chrześcijańskich jako narzędzie okultystyczne, które służy do stopniowego zniewalania dzieci i młodzieży[4]. W polskich mediach podobne tezy, o diabolicznym charakterze zabawki, pojawiły się między innymi na portalu Mały Dziennik[3] oraz Telewizji Republika, która wskazywała również przypadki połknięcia elementów zabawki przez dzieci, które skończyły się dla poszkodowanych koniecznością pomocy medycznej[7].

  1. As fidget spinner craze goes global, its inventor struggles to make ends meet (ang.). theguardian.com. [dostęp 2017-06-11].
  2. Spinning toy (ang.). patents.google.com. [dostęp 2017-06-11].
  3. a b Fidget spinner, czyli diabeł w rękach nastolatków i inne szatańskie zabawki (pol.). newsweek.pl. [dostęp 2017-06-11].
  4. a b c Fidget Spinner: co to? "Najpopularniejsza zabawka 2017" już w Polsce. Ma pomagać, ale niektórzy jej nienawidzą (pol.). edziecko.pl. [dostęp 2017-06-11].
  5. a b Fidget Spinner. Jak się bawić? (pol.). pomorska.pl. [dostęp 2017-06-11].
  6. Fidget Spinner: Co to jest? Niska cena – mnóstwo zabawy! (pol.). eska.pl. [dostęp 2017-06-11].
  7. Nauczyciele i pedagodzy przestrzegają przed tą zabawką! Media uważają, że to zabawka ... szatana (pol.). telewizjarepublika.pl. [dostęp 2017-06-11].


This article uses material from the Wikipedia article "Fidget spinner", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Game & Play & Gamification

3d,model,playground,board games,computer,strategy,thinktank