powered by CADENAS

Social Share

Suzuki (19710 views - Brands)

Suzuki Motor Corporation (jap. スズキ株式会社, Suzuki Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo produkujące wiele modeli samochodów, motocykli, silników do motorówek i wiele innych silników spalinowych różnego zastosowania. Należy do wielkiej czwórki (Suzuki, Yamaha, Honda oraz Kawasaki) największych dystrybutorów motocykli na świecie. Suzuki posiada 15 fabryk w 14 krajach i 133 dystrybutorów w 119 krajach.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Suzuki

Suzuki

Suzuki
Ten artykuł dotyczy przedsiębiorstwa. Zobacz też: Suzuki (ujednoznacznienie).
Suzuki Motor Corporation
Forma prawna Spółka publiczna
Założyciel(e) Michio Suzuki
Data założenia 1909
Państwo  Japonia
Siedziba Hamamatsu
Ważni pracownicy Osamu Suzuki, prezes zarządu i CEO
Hiroshi Tsuda, prezes & COO
Branża motoryzacyjna
Produkty samochody, motocykle, silniki
Zatrudnienie 13 760 (2005)
Dochód 2 365 571 milionów jenów (2005)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Suzuki Motor Corporation (jap. スズキ株式会社, Suzuki Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo produkujące wiele modeli samochodów, motocykli, silników do motorówek i wiele innych silników spalinowych różnego zastosowania. Należy do wielkiej czwórki (Suzuki, Yamaha, Honda oraz Kawasaki) największych dystrybutorów motocykli na świecie. Suzuki posiada 15 fabryk w 14 krajach i 133 dystrybutorów w 119 krajach.

Historia

W roku 1909 Michio Suzuki założył przedsiębiorstwo Suzuki Loom Company w małej nadmorskiej wiosce Hamamatsu w Japonii. Przedsiębiorstwo bardzo się rozwinęło, kiedy Suzuki rozpoczął sprzedaż krosien tkackich dla japońskiego przemysłu jedwabniczego. Głównym pragnieniem Suzuki było tworzenie lepszych, łatwiejszych w obsłudze krosien. W 1929, Suzuki wynalazł nowy typ maszyny tkackiej, która była eksportowana do innych krajów. Suzuki zgłosił 120 patentów. Przez pierwsze 30 lat istnienia przedsiębiorstwa, krosna tkackie były głównym produktem i kierunkiem jej rozwoju.

Pomimo niebywałego sukcesu jego krosien, Suzuki zdał sobie sprawę, że jego przedsiębiorstwo musi rozwijać się w wielu kierunkach, w związku z czym zaczął poszukiwać nowych branż, w których mógłby działać. Na podstawie obserwacji zapotrzebowań klientów, zdecydował on, że najbardziej praktyczne dla nowego przedsięwzięcia byłoby stworzenie małego samochodu. Projekt rozpoczął się w roku 1937, a już po dwóch latach Suzuki posiadał kilka prototypów niewielkich samochodów. Te pierwsze pojazdy było zasilane wówczas nowatorskimi, chłodzonymi cieczą, czterosuwowymi, czterocylindrowymi silnikami. Karter i skrzynia biegów odlewane były z aluminium. Silnik ten wytwarzał 13 KM przy pojemności poniżej 800 cm³.

W związku z wybuchem II wojny światowej, plany produkcyjne Suzuki zostały przerwane w związku z ogłoszeniem przez rząd, że cywilne samochody osobowe są „towarem o niekluczowym znaczeniu”. Pod koniec wojny, Suzuki wrócił do produkcji krosien. Dalszy rozwój ich produkcji związany był ze zgodą rządu amerykańskiego na import bawełny przez Japonię. Rynek powiększał się dzięki zwiększonym zamówieniom od krajowych producentów tekstyliów. Boom skończył się jednak załamaniem rynku w roku 1951.

Musząc zmierzyć się z gwałtownymi zmianami, Suzuki wrócił do myśli o produkcji pojazdów. Po wojnie, w Japonii istniało wielkie zapotrzebowanie na niedrogi i pewny sposób transportu. Wiele przedsiębiorstw zaczęło sprzedawać benzynowe silniki, które można było doczepić do zwykłego roweru. Pierwszym produktem Suzuki w branży transportowej był rower z silnikiem o nazwie „Power Free”. Został on zaprojektowany jako tani i prosty w konstrukcji i utrzymaniu. Model z roku 1952 posiadał dwusuwowy silnik o pojemności 36 cm³. Unikalną właściwością tego silnika był system podwójnych zębatek, dzięki któremu można było pedałować korzystając z pomocy silnika, pedałować bez silnika, albo odłączyć pedały i korzystać tylko z silnika. System ten był tak pomysłowy, że urząd patentowy nowo utworzonego, demokratycznego rządu, przyznał Suzuki dotację na kontynuację badań w zakresie inżynierii motocyklowej. Tak narodziło się przedsiębiorstwo Suzuki Motor Corporation.

W roku 1953 pojazd marki Suzuki po raz pierwszy zwyciężył w wyścigu. Był to „Diamond Free” z silnikiem o pojemności 60 cm³, który zajął pierwsze miejsce w rajdzie po zboczach góry Fudżi.

Do roku 1954 Suzuki produkowało już 6000 motocykli miesięcznie i oficjalnie zmieniło firmę na Suzuki Motor Co., Ltd. Po pierwszych sukcesach motocykli, Suzuki stworzył jeszcze popularniejszy pojazd: „Suzulight” z roku 1955.

Suzuki od samego początku prac pokazał swoje zainteresowanie innowacjami technicznymi. Suzulight posiadał przedni napęd, niezależne zawieszenie każdego z kół i nowoczesne przeniesienie ruchów kierownicy na koła – cechy, które stały się w samochodach powszechne dopiero pół wieku później.

Kalendarium

1909Michio Suzuki zakłada przedsiębiorstwo Suzuki Loom Works w Hamamatsu, Prefektura Shizuoka.
1920 – Zreorganizowana i z kapitałem 500 000 jenów Suzuki Loom Manufacturing Co. z Michio Suzuki jako prezesem.
1952 – Rozpoczęcie sprzedaży „Power Free”.
1954 – Zmiana nazwy na Suzuki Motor Co., Ltd.
1955 – Samochód ‘Suzulight’ (360 cm³, dwusuw) rozpoczyna erę lekkich samochodów w Japonii.
1961 – Założenie firmy Suzuki Loom Manufacturing Co. poprzez wyodrębnienie z firmy oddziału produkującego maszyny tkackie; rozpoczęcie sprzedaży lekkiej ciężarówki „Suzulight Carry”.
1962 – Suzuki wygrywa mistrzostwa w klasie 50 cm³ na Wyspie Man (Wielka Brytania)
1963 – Otwarcie w Los Angeles U.S. Suzuki Motor Corp, oddziału handlowego.
1965 – Rozpoczęcie sprzedaży 'D55' – silnika do motorówek (5,5 km, dwusuw) i Fronte 800.
1967 – Otwarcie lokalnej fabryki montażowej Thai Suzuki Motor Co.
1968 – Rozpoczęcie sprzedaży Suzuki Carry w wersji van.
1970 – Rozpoczęcie sprzedaży samochodu terenowego Suzuki LJ.
1971 – Rozpoczęcie sprzedaży motoru GT750.
1973 – Otwarcie Suzuki Canada Ltd. w Ontario (Kanada).
1974 – Otwarcie P.T. Suzuki Indonesia Manufacturing w Dżakarcie (Indonezja); wejście na rynek sprzętu medycznego przez rozpoczęcie sprzedaży wózka inwalidzkiego Suzuki Motor Chair Z600 z napędem elektrycznym; rozwój w polu nieruchomości przez rozpoczęcie sprzedaży prefabrykowanych domów „Mini-House” i trzech rodzajów magazynów.
1975 – W Manili (Filipiny) została założona Antonio Suzuki Corp., spółka joint venture.
1976 – Rozpoczęcie sprzedaży motocyklów serii GS.
1977 – Rozpoczęcie sprzedaży samochodu terenowego LJ80 i początek eksportu motoru GS1000H
1979 – Rozpoczęcie sprzedaży Alto.
1980 – W Sydney (Australia) zostało założone przedsiębiorstwo Suzuki Australia Pty. Ltd.; wejście na rynek silników ogólnego przeznaczenia przez rozpoczęcie sprzedaży trzech modeli generatorów prądu elektrycznego.
1981 – Podpisanie umów z General Motors i Isuzu Motors, Ltd.
1982 – Produkcja samochodów terenowych rozpoczęta w PAK Suzuki Motor Co., Ltd., Karaczi (Pakistan); siódme z rzędu mistrzostwo producenta na World Road Race Grand Prix 500
1983 – Rozpoczęcie sprzedaży modeli Cultus/Swift – jednolitrowych samochodów osobowych; Maruti Udyog Ltd. w New Delhi (Indie) rozpoczyna produkcję samochodów terenowych.
1984 – Założenie Suzuki New Zealand Ltd. w Wanganui (Nowa Zelandia). Początek eksportu modelu Chevrolet Sprint do Stanów Zjednoczonych. Podpisanie kontraktu na wsparcie techniczne z China National Aerotechnology Import & Export Beijing Corporation. W Heppenheim (Bergstraße) (Niemcy) rozpoczęła funkcjonować Suzuki Motor GmbH Deutschland.
1985 – Założenie Suzuki of America Automotive Corp. wraz z zaprezentowaniem samochodu Samurai i motocykla GSX-R750. Rozpoczęcie produkcji skuterów w Avello S.A. (Hiszpania). Zgoda na produkcję samochodów Suzuki w fabryce Santana Motors w Linares (Hiszpania).
1986 – Założenie American Suzuki Motor Corp. Połączenie U.S. Suzuki Motor Corp z Suzuki of America Automotive Corp. Rozpoczęcie sprzedaży Suzuki Swift GTi/Cultus GT-i.
1987 – Rozpoczęcie produkcji w Kolumbii modeli Cultus/Swift. Łączna liczba eksportowanych samochodów osiąga dwa miliony.
1988 – Rozpoczęcie sprzedaży samochodów terenowych Escudo/Vitara. Produkcja samochodów osiąga 10 milionów sztuk.
1989 – W Ontario rozpoczęła funkcjonować CAMI Automotive Inc. W USA rozpoczęcie sprzedaży modelu Sidekick. Rozpoczęcie sprzedaży drugiej generacji Suzuki Swift. wprowadzenie sedana.
1990 – Zmiana nazwy przedsiębiorstwa na Suzuki Motor Corporation.
1991 – Rozpoczęcie produkcji samochodów w Korei poprzez umowy z Daewoo Shipbuilding & Heavy Machinery Ltd. Rozpoczęcie sprzedaży dwumiejscowego modelu Cappuccino.
1991 – Face lifting modelu Swift.
1993 – Rozpoczęcie produkcji i sprzedaży samochodów osobowych w Suzuki Egypt S.A.E. Ceremonia otwarcia nowej fabryki samochodów w Magyar Suzuki Corp., Esztergom (Węgry). Wprowadzenie modelu Wagon R.
1994 – Produkcja w Maruti Udyog Ltd. (Indie) produkuje łącznie milion sztuk.
1995 – Łączny eksport motocykli osiągnął 20 milionów sztuk. Rozpoczęcie sprzedaży Suzuki Baleno.
1996 – Rozpoczęcie produkcji w Wietnamie. Rozpoczęcie produkcji modelu Swift, na Węgrzech.
1997 – Osiągnięcie łącznie 10 milionów pojazdów sprzedanych na zamorskich rynkach. Czterosuwowe silniki do motorówek zdobyły Nagrodę Innowacji na targach International Marine Trade Exhibit and Conference (IMTEC) w Chicago.
1998 – Suzuki i General Motors podpisały umowę o partnerstwie strategicznym. Chongqing Chang’an Suzuki Automobile Co., Ltd. dostało oficjalne pozwolenie władz Chin na produkcję samochodów osobowych. Rozpoczęcie sprzedaży modelu Grand Vitara. Drobny face lifting Suzuki Baleno.
1999 – sumaryczna produkcja motocykli osiągnęła 40 milionów sztuk. Jiangxi Changhe Suzuki Automobile Co., Ltd. dostało oficjalne pozwolenie władz Chin na produkcję pojazdów dostawczych. Face lifting Suzuki Baleno
2000 – Firma obchodziła 80. rocznicę. Sumaryczna produkcja fabryki Kosai osiągnęła 10 mlionów sztuk. Suzuki rozpoczęło produkcję w General Motors Argentina S.A.
2001 – Sumaryczna ogólnoświatowa sprzedaż samochodu Suzuki Samurai osiągnęła 2 miliony sztuk, a Suzuki Alto – 4 miliony sztuk. Rozpoczęcie sprzedaży modeli Grand Vitara XL-7 i Liana, face lifting modelu Swift.
2002 – Sumaryczna, ogólnoświatowa sprzedaż osiągnęła 30 milionów sztuk. Wprowadzenie gwarancji „100 000/7 lat” na samochody. Rozpoczęcie sprzedaży Suzuki Wagon R+ drugiej generacji.
2003 – Suzuki jest największym sprzedawcą samochodów segmentu Kei trzydziesty rok z rzędu. Wprowadzenie na rynek modelu Twin, pierwszego w Japonii samochodu z napędem hybrydowym. Zakończenie produkcji Suzuki Swift V generacji.
2004 – Sumaryczne dane sprzedaży krajowej osiągnęły 15 milionów sztuk. Face lifting Suzuki Liana.
2005Suzuki Swift został samochodem roku.
2006 – Wprowadzenie modelu XL7, z naciskiem na rynek północnoamerykański. General Motors sprzedał 92,36 miliona akcji, zmniejszając swój udział do 3%..
2008 – Zaprezentowanie w Paryżu V generacji modelu Alto równocześnie z bliźniaczym Nissanem Pixo. Produkcja rozpocznie się w indyjskim Delhi w grudniu 2008. Będzie „światowym” modelem.

Samochody

Modele na rynek amerykański:

Samochody Kei-car

Samochody koncepcyjne

Motocykle

Suzuki rozpoczęło produkcję motocykli w roku 1952. Pierwsze modele były zmotoryzowanymi rowerami. W latach 50., 60. i przez większą część lat 70., firma produkowała tylko motocykle z silnikami dwusuwowymi – największym modelem był chłodzony wodą, trójcylindrowy Suzuki GT750. Pierwszy model z silnikiem czterosuwowym został wprowadzony dopiero w roku 1976 – były to motocykle z serii GS, GS400 i GS750. Od tego czasu Suzuki ugruntowało swoją pozycję jako producent dobrze zaprojektowanych i skonstruowanych motocykli sportowych.

W latach 70. Suzuki zaprezentowało także swoje możliwości w świecie wyścigów, wygrywając kilka mistrzostw świata – Barry Sheene na motocyklu Suzuki zdobył dwukrotnie tytuł mistrza w kategorii 500 cm³ a Roger DeCoster zdobył w Motocrossie w kategorii 500 cm³ Grand Prix pięciokrotnie.

Sportowe, naked bike

Szosowe, turystyczne

Cruisery

Terenowe, motocrossowe, enduro, supermoto

ATV

Terenowe, użytkowe

Sportowe

Skutery, miejskie, motorowery

Inne

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "Suzuki", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good