powered by CADENAS

Social Share

QCad (11421 views - CAD & CAM (Mechanical) Dictionary)

QCad – program do komputerowego wspomagania projektowania w dwóch wymiarach (2D) firmy Ribbonsoft. QCad pracuje pod Linuksem, różnymi uniksami (np. Solaris), Mac OS X i Microsoft Windows, a jego interfejs jest przetłumaczony na ponad 20 języków, między innymi na polski. Do działania wymaga biblioteki Qt.
Go to Article

QCad

QCad

QCad
Komputerowe wspomaganie projektowania

Interfejs programu
Autor RibbonSoft GmbH
Platforma sprzętowa x86 / x64
System operacyjny Windows, Linux, Mac OS
Język programowania C++
Aktualna wersja stabilna 3.9.1 / 14 marca 2015; 2 lata temu
Aktualna wersja testowa 1.0.0 Beta 1
(25 września 1999) [±]
Licencja GPLv3, komercyjna
Strona internetowa

QCad – program do komputerowego wspomagania projektowania w dwóch wymiarach (2D) firmy Ribbonsoft.

QCad pracuje pod Linuksem, różnymi uniksami (np. Solaris), Mac OS X i Microsoft Windows, a jego interfejs jest przetłumaczony na ponad 20 języków, między innymi na polski. Do działania wymaga biblioteki Qt.

Licencja

QCAD jest rozpowszechniany w postaci jednego pliku instalacyjnego, który zawiera bezpłatną wersję QCAD-a oraz komercyjne dodatki „Pro” i „CAM” autorstwa firmy RibbonSoft. Wspomniane dodatki można używać z pewnymi ograniczeniami jako wersje próbne (ang. trial), jednak aby używać ich bez żadnych ograniczeń konieczne jest wykupienie licencji komercyjnej. Pozostałych komponentów QCAD-a można używać bezpłatnie[1]. Kod źródłowy jest rozpowszechniany na licencji GPLv3.

Historia

QCad powstał w październiku 1999 jako wydzielona część programu CAM Expert. W związku z sukcesem pierwszej wersji w maju 2002 zaczęła się rozwijać seria 2.x, której głównym założeniem była modularność. Przy okazji powstały dxflib, vec2web i ManStyle 3.

Zobacz też

  • A9CAD – darmowy program do projektowania budynków,
  • AutoCAD – najpopularniejsza wersja CAD-a,
  • LibreCAD – darmowy program CAD


This article uses material from the Wikipedia article "QCad", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

CAD & CAM (Mechanical) Dictionary

3D,Models,Catalogs,Drawings,Library,Symbols,Objects,OEM