powered by CADENAS

Social Share

WebGL (14954 views - CAD & CAM (Mechanical) Dictionary)

WebGL jest rozszerzeniem możliwości języka JavaScript, zapewniającym dostęp do trójwymiarowego API w przeglądarce internetowej. WebGL bazuje na OpenGL ES w wersji 2.0 i dostarcza programistom interfejs grafiki 3D. Korzysta z występującego w HTML 5 elementu Canvas i daje dostęp do modelu DOM. Aktualnie zaimplementowane jest w przeglądarkach: Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari, Opera, Microsoft Edge oraz Internet Explorer. Do rysowania grafiki za pomocą GPU wymagają urządzeń z kartami graficznymi wspierającymi minimalnie OpenGL 2.0 lub OpenGL ES 2.0. W przypadku braku zgodnej karty graficznej w przeglądarkach Google Chrome i Internet Explorer 11 możliwe jest rysowanie grafiki programowe. WebGL jest tworzone przez konsorcjum Khronos Group. W skład grupy pracującej nad WebGL wchodzą: Mozilla, Apple, Google i Opera Software.
Go to Article

WebGL

WebGL

WebGL
WebGL
Biblioteka programistyczna / API

Logo programu
Autor Khronos Group
Platforma sprzętowa Wieloplatformowość
Aktualna wersja stabilna 1.0.3 27 października 2014; 2 lata temu
Strona internetowa

WebGL jest rozszerzeniem możliwości języka JavaScript, zapewniającym dostęp do trójwymiarowego API w przeglądarce internetowej.

WebGL bazuje na OpenGL ES w wersji 2.0 i dostarcza programistom interfejs grafiki 3D. Korzysta z występującego w HTML 5 elementu Canvas i daje dostęp do modelu DOM.

Aktualnie zaimplementowane jest w przeglądarkach: Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari, Opera, Microsoft Edge oraz Internet Explorer.

Do rysowania grafiki za pomocą GPU wymagają urządzeń z kartami graficznymi wspierającymi minimalnie OpenGL 2.0 lub OpenGL ES 2.0. W przypadku braku zgodnej karty graficznej w przeglądarkach Google Chrome i Internet Explorer 11 możliwe jest rysowanie grafiki programowe.

WebGL jest tworzone przez konsorcjum Khronos Group. W skład grupy pracującej nad WebGL wchodzą: Mozilla, Apple, Google i Opera Software.

Historia

Początki WebGL sięgają eksperymentów Mozilli z Canvas 3D. Pierwsza demonstracja prototypu odbyła się w 2006 roku. Pod koniec 2007 roku zarówno Mozilla i Opera miały przygotowane własne implementacje. W 2009 Mozilla i Khronos połączyły się w grupę WebGL Working Group.

Biblioteki programistyczne

Istnieje kilka bibliotek pozwalających na korzystanie z WebGL. Pierwszą była WebGLU. Inne to m.in: GLGE, C3DL, Copperlicht, SpiderGL, SceneJS czy THREE.JS.

Kontrowersje związane z bezpieczeństwem

W maju 2011, niemiecka grupa Context Information Security opublikowała artykuł opisujący wiele podatności związanych z bezpieczeństwem WebGL oraz jego implementacji w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Google Chrome[1]. Przykładowe ataki obejmują zawieszenie komputera oraz wykonanie i przesłanie przez sieć Internet zrzutu ekranu użytkownika. W kolejnych tygodniach, zagrożenia wynikające z użycia WebGL potwierdził US-CERT[2] oraz Microsoft[3].

Zobacz też

  • O3D – Dodatek do przeglądarek firmy Google, porzucony na rzecz WebGL[4]
  • GLSL – Otwarty wieloplatformowy język programowania potoku graficznego współpracujący z WebGL
  • AexolGL – Framework WebGL rozwijany przez polską firmę Aexol


This article uses material from the Wikipedia article "WebGL", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

CAD & CAM (Mechanical) Dictionary

3D,Models,Catalogs,Drawings,Library,Symbols,Objects,OEM