powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Międzynarodowy Dzień Szachów (8598 views - Day Of)

Międzynarodowy Dzień Szachów – święto poświęcone szachom. Obchodzone jest corocznie od 1966 roku 20 lipca.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Międzynarodowy Dzień Szachów

Międzynarodowy Dzień Szachów

Międzynarodowy Dzień Szachów – święto poświęcone szachom. Obchodzone jest corocznie od 1966 roku 20 lipca[1].

Historia i obchody

Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest od 1966 roku. Inicjatywa powstania tego święta została podjęta przez Międzynarodową Federację Szachową (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE), która została założona 20 lipca 1924 roku w Paryżu[2] (Dzień Szachów obchodzony jest w rocznicę tego wydarzenia[3]). Według FIDE w 2012 roku na całym świecie było 605 milionów dorosłych regularnie grających w szachy[4].

Święto jest obchodzone w 178 krajach. Tradycja obchodów została zaproponowana przez UNESCO. W ten dzień pod patronatem FIDE odbywają się różnego rodzaju imprezy tematyczne[5]. Sesje jednoczesnej gry w szachy odbywają się m.in. w miejscach odosobnienia[6].

20 lipca 2004 roku mistrz świata Anatolij Karpow wziął udział w symultanicznej grze w szachy na Kremlu. Między innymi, wśród tych, z którym zremisował, był poseł Władimir Żyrinowski. Grali artystycznym zestawem diamentowych figur o wartości 150 tys. USD[7].

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "Międzynarodowy Dzień Szachów", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Day Of

Day Of, celebration,holiday