powered by CADENAS

Social Share

Nitonakrętka (48892 views - Mechanical Engineering)

Nitonakrętka – rodzaj nitu rurkowego z częścią gwintowaną wewnętrznie. Składa się z części gwintowanej, części niegwintowanej cienkościennej i kołnierza. Nitonakrętkę mocuje się w blasze lub cienkościennym profilu w sposób zbliżony do nitów rurkowych; z jednej strony osadzona jest na kołnierzu, a z drugiej na spęczeniu powstałym na części niegwintowanej. Proces montażu to: 1) wkręcenie od strony kołnierza nagwintowanego trzpienia, 2) osadzenie nitonakrętki w otworze, 3) dociśnięcie przez kołnierz do materiału, 4) wykonanie spęczenia poprzez powrotny ruch trzpienia (bez obrotu), 5) usunięcie trzpienia przez jego wykręcenie. Odcinek gwintowany wykorzystywany jest i do montażu, i – następnie – umożliwia wkręcenie właściwego elementu złącznego. Ryflowanie i wypustki pod kołnierzem zapobiegają obracaniu się zamontowanej nitonakrętki w gnieździe.. Zaletą nitonakrętek jest przede wszystkim bardzo szybki (trwający kilkanaście sekund) montaż, stosunkowo łatwy do zautomatyzowania. Nitonakrętki występują też w postaci nieprzelotowej, a dodatkowo wyposażone (już u producenta) w uszczelkę pod kołnierzem – zapewniają szczelność. Coraz częściej nitonakrętki są zastępowane technologią wiercenia termicznego, która jest znacznie tańsza i szybsza. Technika ta pozwala na wyeliminowanie takich wad nitonakrętek jak: korozja elektrochemiczna, poluzowanie lub zerwanie nitonakrętki w wyniku pracy połączenia gwintowanego, kosztowne oprzyrządowanie, tj. zaciskarki nitonakrętek, problem z montażem nitonakrętki w powierzchni walcowej. == Przypisy ==
Go to Article

Nitonakrętka

Nitonakrętka

Nitonakrętka

Licensed under GNU Free Documentation License (Grzegorz W. Tężycki).

Nitonakrętka – rodzaj nitu rurkowego z częścią gwintowaną wewnętrznie. Składa się z części gwintowanej, części niegwintowanej cienkościennej i kołnierza.

Nitonakrętkę mocuje się w blasze lub cienkościennym profilu w sposób zbliżony do nitów rurkowych; z jednej strony osadzona jest na kołnierzu, a z drugiej na spęczeniu powstałym na części niegwintowanej. Proces montażu to: 1) wkręcenie od strony kołnierza nagwintowanego trzpienia, 2) osadzenie nitonakrętki w otworze, 3) dociśnięcie przez kołnierz do materiału, 4) wykonanie spęczenia poprzez powrotny ruch trzpienia (bez obrotu), 5) usunięcie trzpienia przez jego wykręcenie.

Odcinek gwintowany wykorzystywany jest i do montażu, i – następnie – umożliwia wkręcenie właściwego elementu złącznego. Ryflowanie i wypustki pod kołnierzem zapobiegają obracaniu się zamontowanej nitonakrętki w gnieździe.[1].

Zaletą nitonakrętek jest przede wszystkim bardzo szybki (trwający kilkanaście sekund) montaż, stosunkowo łatwy do zautomatyzowania.

Nitonakrętki występują też w postaci nieprzelotowej, a dodatkowo wyposażone (już u producenta) w uszczelkę pod kołnierzem – zapewniają szczelność.

Coraz częściej nitonakrętki są zastępowane technologią wiercenia termicznego, która jest znacznie tańsza i szybsza.[2]

Technika ta pozwala na wyeliminowanie takich wad nitonakrętek jak:

  • korozja elektrochemiczna,
  • poluzowanie lub zerwanie nitonakrętki w wyniku pracy połączenia gwintowanego,
  • kosztowne oprzyrządowanie, tj. zaciskarki nitonakrętek,
  • problem z montażem nitonakrętki w powierzchni walcowej.[3]
  1. Nitonakrętki. Würth Polska. [dostęp 2010-03-19].
  2. Alternatywa dla nitonakrętki. Metalmedia. [dostęp 2013-03-20].
  3. Wady nitonakrętek. Centerdrill.eu. [dostęp 2013-04-21].


This article uses material from the Wikipedia article "Nitonakrętka", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Example Part

Mechanical Engineering

AutoCAD, SolidWorks, Autodesk Inventor, FreeCAD, Catia, Siemens NX, PTC Creo, Siemens Solid Edge, Microstation, TurboCAD, Draftsight, IronCAD, Spaceclaim, VariCAD, OnShape, IntelliCAD,T-FLEX, VariCAD, TenadoCAD, ProgeCAD, Cadra, ME10, Medusa, Designspark, KeyCreator, Caddy, GstarCAD, Varimetrix, ASCON Kompas-3D, Free Download, Autocad, 2D Library, DXF, DWG, 2D drawing, 3D digital library, STEP, IGES, 3D CAD Models, 3D files, CAD library, 3D CAD files, BeckerCAD, MegaCAD, Topsolid Missler, Vero VisiCAD, Acis SAT, Cimatron, Cadceus, Solidthinking, Unigraphics, Cadkey, ZWCAD, Alibre, Cocreate, MasterCAM, QCAD.org, QCAD, NanoCAD