powered by CADENAS

Social Share

Amazon

UEFAチャンピオンズリーグ 2018-19 (4680 views - Sports List)

UEFAチャンピオンズリーグ 2018-19 (UEFA Champions League 2018-19)は、64回目のヨーロッパクラブ王者を決める大会である。UEFAチャンピオンズリーグとしては27回目である。 今大会から出場枠が大きく変更された。UEFAランキング4位の国の出場枠が3から4に増加。予選なしで出場できるチームが22チームから26チームに拡大され、ランキング上位4カ国の4クラブはいずれも予選なしで出場できるようになった。また前年度ヨーロッパリーグ優勝クラブも予選なしで出場に変更。 決勝戦はスペイン・マドリードのエスタディオ・メトロポリターノ で開催される。 決勝トーナメントから、UEFAチャンピオンズリーグ史上初めてビデオ・アシスタント・レフェリー (VAR)が使用される。
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

UEFAチャンピオンズリーグ 2018-19

UEFAチャンピオンズリーグ 2018-19

UEFAチャンピオンズリーグ 2018-19
大会概要
日程 2018年6月26日~8月29日 (予選)
2018年9月18日~2019年6月1日 (本戦)
大会結果
優勝 リヴァプール (6回目)
準優勝 トッテナム・ホットスパー
大会統計
試合数 125試合
ゴール数 355点
(1試合平均 2.84点)
得点王 リオネル・メッシ
(12得点)
 < 2017-182019-20

UEFAチャンピオンズリーグ 2018-19 (UEFA Champions League 2018-19)は、64回目のヨーロッパクラブ王者を決める大会である。UEFAチャンピオンズリーグとしては27回目である。

今大会から出場枠が大きく変更された。UEFAランキング4位の国の出場枠が3から4に増加。予選なしで出場できるチームが22チームから26チームに拡大され、ランキング上位4カ国の4クラブはいずれも予選なしで出場できるようになった。また前年度ヨーロッパリーグ優勝クラブも予選なしで出場に変更[1][2]

決勝戦はスペインマドリードエスタディオ・メトロポリターノ で開催される[3]

決勝トーナメントから、UEFAチャンピオンズリーグ史上初めてビデオ・アシスタント・レフェリー (VAR)が使用される[4]

出場枠

55カ国のUEFAメンバー団体のうちリヒテンシュタインを除く54か国、81チームが2018-19のUEFAチャンピオンズリーグに参加する。UEFAランキングに基づき各国の出場チーム数が決まる。 各サッカー協会のUEFAチャンピオンズリーグ 2018-19出場枠は、2012-13シーズンから2016-17シーズンまでの過去5シーズンに実施されたUEFAチャンピオンズリーグおよびUEFAヨーロッパリーグの獲得ポイントを対象としたUEFAランキング2017によって決定された。国内リーグを持たないリヒテンシュタインは0枠となる[5][6][7]。また、2016年5月3日に開催されたUEFA総会において、コソボサッカー連盟の加盟が承認され、UEFAライセンスを満たすクラブがある場合、出場枠は1となる。

協会ランキング

順位 協会 係数 出場枠
1 スペイン 104.998 4
2 ドイツ 79.498
3 イングランド 75.962
4 イタリア 73.332
5 フランス 56.665 3
6 ロシア 50.532
7 ポルトガル 49.332 2
8 ウクライナ 42.633
9 ベルギー 42.400
10 トルコ 39.200
11 チェコ 33.175
12 スイス 32.075
13 オランダ 31.063
14 ギリシャ 27.900
15 オーストリア 25.350
16 クロアチア 25.250 1
17 ルーマニア 24.350
18 デンマーク 24.000
19 ベラルーシ 19.875
順位 協会 係数 出場枠
20 ポーランド 19.750 1
21 スウェーデン 19.725
22 イスラエル 19.375
23 スコットランド 18.925
24 キプロス 18.550
25 ノルウェー 18.325
26 アゼルバイジャン 17.750
27 ブルガリア 15.875
28 セルビア 15.375
29 カザフスタン 15.250
30 スロベニア 13.125
31 スロバキア 11.750
32 リヒテンシュタイン 11.000 0
33 ハンガリー 9.500 1
34 モルドバ 9.500
35 アイスランド 8.375
36 フィンランド 7.650
37 アルバニア 6.625
順位 協会 係数 出場枠
38 アイルランド 6.575 1
39 ボスニア・ヘルツェゴビナ 6.500
40 ジョージア 6.375
41 ラトビア 6.125
42 マケドニア 5.625
43 エストニア 5.250
44 モンテネグロ 5.250
45 アルメニア 5.125
46 ルクセンブルク 4.875
47 北アイルランド 4.500
48 リトアニア 4.125
49 マルタ 4.000
50 ウェールズ 3.875
51 フェロー諸島 3.500
52 ジブラルタル 2.500
53 アンドラ 1.165
54 サンマリノ 0.333
55 コソボ 0.000

出場権の配分

出場権の配分は以下の通り[8]

初登場 (78チーム) 前ラウンド勝者
予備予選
(4チーム)
  • 52位から55位の国内リーグ優勝の4チーム
予選1回戦
(32チーム)
  • 20位から51位の国内リーグ優勝の31チーム(リヒテンシュタインを除く)
  • 予備予選勝者の1チーム
予選2回戦
(24チーム)
チャンピオンズ
ルート
(20チーム)
  • 16位から19位の国内リーグ優勝の4チーム
  • 予選2回戦勝者の16チーム
リーグ・ルート
(4チーム)
  • 12位から15位の国内リーグ2位の4チーム
予選3回戦
(24チーム)
チャンピオンズ
ルート
(12チーム)
  • 14位から15位の国内リーグ優勝の2チーム
  • 予選2回戦勝者の10チーム
リーグ・ルート
(8チーム)
  • 7位から11位の国内リーグ2位の5チーム
  • 6位の国内リーグ3位の1チーム
  • 予選2回戦勝者の2チーム
プレーオフ
(12チーム)
チャンピオンズ
ルート
(8チーム)
  • 12位から13位の国内リーグ優勝の2チーム
  • 予選3回戦勝者の6チーム
リーグ・ルート
(4チーム)
  • 予選3回戦勝者の4チーム
グループステージ
(32チーム)
  • 1位から11位の国内リーグ優勝の11チーム(チェコリーグ優勝チームを含む)
  • 1位から6位の国内リーグ2位の6チーム
  • 1位から5位の国内リーグ3位の5チーム(フランスリーグ3位チームを含む)
  • 1位から4位の国内リーグ4位の4チーム
  • チャンピオンズ・ルートのプレーオフ勝者の4チーム
  • リーグ・ルートのプレーオフ勝者の2チーム
決勝トーナメント
(16チーム)
  • グループステージ1位の8チーム
  • グループステージ2位の8チーム

出場チーム

グループステージ
レアル・マドリードTH (3位) ドルトムント (4位) ローマ (3位) ポルト (1位)
アトレティコ・マドリードEL (2位) マンチェスター・シティ (1位) インテル (4位) シャフタール・ドネツク (1位)
バルセロナ (1位) マンチェスター・ユナイテッド (2位) パリ・サンジェルマン (1位) クラブ・ブルッヘ (1位)
バレンシア (4位) トッテナム・ホットスパー (3位) モナコ (2位)[Note FRA] ガラタサライ (1位)
バイエルン・ミュンヘン (1位) リヴァプール (4位) リヨン (3位) ヴィクトリア・プルゼニ (1位)
シャルケ (2位) ユヴェントス (1位) ロコモティフ・モスクワ (1位)
ホッフェンハイム (3位) ナポリ (2位) CSKAモスクワ (2位)
予選プレーオフ
チャンピオンズ・ルート リーグ・ルート
ヤングボーイズ (1位) PSV (1位)
予選3回戦
チャンピオンズ・ルート リーグ・ルート
AEKアテネ (1位) ザルツブルク (1位) スパルタク・モスクワ (3位) スタンダール・リエージュ (2位)
ベンフィカ (2位) フェネルバフチェ (2位)
ディナモ・キエフ (2位) スラヴィア・プラハ (2位)
予選2回戦
チャンピオンズ・ルート リーグ・ルート
ディナモ・ザグレブ (1位) ミッティラン (1位) バーゼル (2位) PAOK (2位)
CFRクルジュ (1位) BATEボリソフ (1位) アヤックス (2位) シュトゥルム・グラーツ (2位)
予選1回戦
レギア・ワルシャワ (1位) レッドスター・ベオグラード (1位) クケシ (2位)[Note ALB] アラシュケルト (1位)
マルメ (1位) アスタナ (1位) コーク・シティ (1位) デュドランジュ (1位)
ハポエル・ベエルシェバ (1位) オリンピア・リュブリャナ (1位) ズリニスキ・モスタル (1位) クルセイダーズ (1位)
セルティック (1位) スパルタク・トルナヴァ (1位) トルペド・クタイシ (1位) スードゥヴァ・マリヤンポレ (1位)
APOEL (1位) MOLヴィディ (1位) スパルタクス・ユールマラ (1位) バレッタ (1位)
ローゼンボリ (1位) シェリフ・ティラスポリ (1位) シュケンディヤ (3位) ザ・ニュー・セインツ (1位)
カラバフ (1位) ヴァルル (1位) フローラ・タリン (1位) バイキングル・ゴツ (2位)
ルドゴレツ・ラズグラド (1位) HJKヘルシンキ (1位) スティエスカ・ニクシッチ (1位)
予備予選
リンカーン・レッド・インプス (1位) FCサンタ・コロマ (1位) ラ・フィオリタ (1位) ドリタ (1位)
注釈
  1. ^ フランス (FRA): リーグ・アンで2位となったモナコはUEFA加盟国でないモナコに所在するクラブだが、フランスのクラブとしてチャンピオンズリーグに出場する。
  2. ^ アルバニア (ALB): カテゴリア・スペリオレ2017-18で1位となったスカンデルベウ・コルチャが、八百長によりUEFA主催大会参加禁止処分を受け[9][10]、さらにスポーツ仲裁裁判所もスカンデルベウの訴えを棄却したため[11][12]クケシはUEFAチャンピオンズリーグ 2018-19予選1回戦からの出場に変更となった[13]

大会日程

日程は以下の通り[14]

ステージ ラウンド 組み合わせ抽選会 第1戦 第2戦
予選 予備予選 2018年6月12日 2018年6月26日 (準決勝) 2018年6月29日 (決勝)
1回戦 2018年6月19日 2018年7月10・11日 2018年7月17・18日
2回戦 2018年7月24・25日 2018年7月31日、8月1日
3回戦 2018年7月23日 2018年8月7・8日 2018年8月14日
プレーオフ プレーオフ 2018年8月6日 2018年8月21・22日 2018年8月28・29日
グループステージ 第1節 2018年8月30日
(モナコ)
2018年9月18日・19日
第2節 2018年10月2日・3日
第3節 2018年10月23日・24日
第4節 2018年11月6日・7日
第5節 2018年11月27日・28日
第6節 2018年12月11日・12日
決勝トーナメント ラウンド16 2018年12月17日 2019年2月12日・13日、19日・20日 2019年3月5日・6日、12日・13日
準々決勝 2019年3月15日 2019年4月9日・10日 2019年4月16日・17日
準決勝 2019年4月30日・5月1日 2019年5月7日・8日
決勝 2019年6月1日 エスタディオ・メトロポリターノ, マドリード

予選

予備予選

予備予選の組み合わせ抽選会は、2018年6月12日に行われた[15]。準決勝は2018年6月26日に行われ、決勝は同年6月29日に行われた。

チーム #1 スコア チーム #2
準決勝
FCサンタ・コロマ 0 - 2 (延長) ドリタ
ラ・フィオリタ 0 - 2 リンカーン・レッド・インプス
チーム #1 スコア チーム #2
決勝
リンカーン・レッド・インプス 1 - 4 (延長) ドリタ

1回戦

1回戦、2回戦の組み合わせ抽選会は、2018年6月19日に行われた[16]。第1戦は2018年7月10日・11日に、また第2戦は同年7月17日・18日に行われた。

チーム #1 合計 チーム #2 第1戦 第2戦
トルペド・クタイシ 2 - 4 シェリフ・ティラスポリ 2 - 1 3 - 0
シュケンディヤ 5 - 4 ザ・ニュー・セインツ 5 - 0 0 - 4
スードゥヴァ・マリヤンポレ 3 - 2 APOEL 3 - 1 0 - 1
オリンピア・リュブリャナ 0 - 1 カラバフ 0 - 1 0 - 0
デュドランジュ 2 - 3 MOLヴィディ 1 - 1 1 - 2
ドリタ 0 - 5 マルメ 0 - 3 0 - 2
バイキングル・ゴツ 2 - 5[A] HJKヘルシンキ 1 - 2 1 - 3
ルドゴレツ・ラズグラド 9 - 0 クルセイダーズ 7 - 0 2 - 0
コーク・シティ 0 - 4 レギア・ワルシャワ 0 - 1 0 - 3
ヴァルル 2 - 3 ローゼンボリ 1 - 0 1 - 3
クケシ 1 - 1 (a) バレッタ 0 - 0 1 - 1
フローラ・タリン 2 - 7 ハポエル・ベエルシェバ 1 - 4 1 - 3
スパルタクス・ユールマラ 0 - 2 レッドスター・ベオグラード 0 - 0 0 - 2
アラシュケルト 0 - 6 セルティック 0 - 3 0 - 3
スパルタク・トルナヴァ 2 - 1 ズリニスキ・モスタル 1 - 0 1 - 1
アスタナ 3 - 0 スティエスカ・ニクシッチ 1 - 0 2 - 0

2回戦

第1戦は2017年7月24日・25日に、また第2戦は同年7月31日・8月1日に行われた。

チーム #1 合計 チーム #2 第1戦 第2戦
チャンピオンズ・パート
アスタナ 2 - 1 ミッティラン 2 - 1 0 - 0
ルドゴレツ・ラズグラド 0 - 1 MOLヴィディ 0 - 0 0 - 1
クケシ 0 - 3 カラバフ 0 - 0 0 - 3
CFRクルジュ 1 - 2 マルメ 0 - 1 1 - 1
ディナモ・ザグレブ 7 - 2 ハポエル・ベエルシェバ 5 - 0 2 - 2
レッドスター・ベオグラード 5 - 0 スードゥヴァ・マリヤンポレ 3 - 0 2 - 0
BATEボリソフ 2 - 1 HJKヘルシンキ 0 - 0 2 - 1
シュケンディヤ 1 - 0 シェリフ・ティラスポリ 1 - 0 0 - 0
レギア・ワルシャワ 1 - 2 スパルタク・トルナヴァ 0 - 2 1 - 0
セルティック 3 - 1 ローゼンボリ 3 - 1 0 - 0
チーム #1 合計 チーム #2 第1戦 第2戦
リーグ・パート
PAOK 5 - 1 バーゼル 2 - 1 3 - 0
アヤックス 5 - 1 シュトゥルム・グラーツ 2 - 0 3 - 1

3回戦

3回戦の組み合わせ抽選会は、2018年7月23日に行われた[17]。第1戦は2018年8月7日・8日に行われる。また第2戦は同年8月14日に行われた。

チーム #1 合計 チーム #2 第1戦 第2戦
チャンピオンズ・パート
セルティック 2 - 3 AEKアテネ 1 - 1 1 - 2
ザルツブルク 4 - 0 シュケンディヤ 3 - 0 1 - 0
レッドスター・ベオグラード 3 - 2 スパルタク・トルナヴァ 1 - 1 2 - 1 (延長)
カラバフ 1 - 2 BATEボリソフ 0 - 1 1 - 1
アスタナ 0 - 3 ディナモ・ザグレブ 0 - 2 0 - 1
マルメ 1 - 1 (a) MOLヴィディ 1 - 1 0 - 0
チーム #1 合計 チーム #2 第1戦 第2戦
リーグ・パート
スタンダール・リエージュ 2 - 5 アヤックス 2 - 2 0 - 3
ベンフィカ 2 - 1 フェネルバフチェ 1 - 0 1 - 1
スラヴィア・プラハ 1 - 3 ディナモ・キエフ 1 - 1 0 - 2
PAOK 3 - 2 スパルタク・モスクワ 3 - 2 0 - 0

プレーオフ

プレーオフの組み合わせ抽選会は、2018年8月6日に行われた[18]。第1戦は2018年8月21日・22日に、また第2戦は同年8月28日・29日に行われる。

チーム #1 合計 チーム #2 第1戦 第2戦
チャンピオンズ・パート
レッドスター・ベオグラード 2 - 2 (a) ザルツブルク 0 - 0 2 - 2
BATEボリソフ 2 - 6 PSV 2 - 3 0 - 3
ヤングボーイズ 3 - 2 ディナモ・ザグレブ 1 - 1 2 - 1
MOLヴィディ 2 - 3 AEKアテネ 1 - 2 1 - 1
チーム #1 合計 チーム #2 第1戦 第2戦
リーグ・パート
ベンフィカ 5 - 2 PAOK 1 - 1 4 - 1
アヤックス 3 - 1 ディナモ・キエフ 3 - 1 0 - 0

グループステージ

グループステージの組み合わせ抽選会は2018年8月30日にモナコで行われた。32チームが4チームずつ8グループに振り分けられるが、同じ協会から複数のチームが参加した場合は同じグループにはならない。また、ロシアとウクライナのチームが同一グループに入ることも排除される。

今シーズンは前シーズン優勝チームと前シーズンのヨーロッパリーグ優勝チームとUEFAカントリーランキングの上位6か国の優勝チームをポット1に、残りのチームをUEFAクラブ係数に基づいてポット2~4に振り分けられた。

今シーズンは2018年のカントリーランキング[19] に基づきスペインイングランドドイツイタリアフランスロシアの優勝チームがポット1に入る。それ以外のチームは2017年のUEFAクラブ係数[20] によって3ポットに振り分けられる。

各グループの4チームはホーム・アンド・アウェーの2回戦総当たり戦 (各チーム6試合)を実施する。試合は第1節が9月18・19日、第2節が10月2・3日、第3節が10月23・24日、第4節が11月6・7日、第5節が11月27・28日、第6節が12月11・12日に実施される。各グループ1位と2位の合計16チームは、決勝トーナメントに進出し、各グループ3位の8チームはUEFAヨーロッパリーグ 2018-19の決勝トーナメントに回る。

グループステージ初出場は1899ホッフェンハイムレッドスター・ベオグラードヤングボーイズの3チームである。

また出場チームのユースチームは今大会のグループステージと同じグループでUEFAユースリーグ 2018-19に参加する。

出場チーム

ポット分けは以下の通りとなった[21]

凡例
ラウンド16に進出
ヨーロッパリーグ・ラウンド32に進出
グループリーグ敗退
ポット1
チーム 係数[22]
レアル・マドリード[TH] 162.000
アトレティコ・マドリード[EL] 140.000
バイエルン・ミュンヘン 135.000
バルセロナ 132.000
ユヴェントス 126.000
パリ・サンジェルマン 109.000
マンチェスター・シティ 100.000
ロコモティフ・モスクワ 22.500
ポット2
チーム 係数[22]
ドルトムント 89.000
ポルト 86.000
マンチェスター・ユナイテッド 82.000
シャフタール・ドネツク 81.000
ベンフィカ[LR] 80.000
ナポリ 78.000
トッテナム・ホットスパー 67.000
ローマ 64.000
ポット3
チーム 係数[22]
リヴァプール 62.000
シャルケ 62.000
リヨン 59.000
モナコ 57.000
アヤックス[LR] 53.500
CSKAモスクワ 45.000
PSV[CR] 36.000
バレンシア 36.000
ポット4
チーム 係数[22]
ヴィクトリア・プルゼニ 33.000
クラブ・ブルッヘ 29.500
ガラタサライ 29.500
ヤングボーイズ[CR] 20.500
インテル 16.000
ホッフェンハイム 14.285
レッドスター・ベオグラード[CR] 10.750
AEKアテネ[CR] 10.000
  1. TH UEFAチャンピオンズリーグ 2017-18・優勝
  2. EL UEFAヨーロッパリーグ 2017-18・優勝
  3. CR プレーオフ勝者 (チャンピオン・ルート)
  4. LR プレーオフ勝者 (リーグ・ルート)

グループA

チーム







ドルトムント 6 4 1 1 10 2 +8 13
アトレティコ・マドリード 6 4 1 1 9 6 +3 13
クラブ・ブルッヘ 6 1 3 2 6 5 +1 6
モナコ 6 0 1 5 2 14 −12 1
  ATL BVB MON CLU
アトレティコ・マドリード 2 - 0 2 - 0 3 - 1
ドルトムント 4 - 0 3 - 0 0 - 0
モナコ 1 - 2 0 - 2 0 - 4
クラブ・ブルッヘ 0 - 0 0 - 1 1 - 1

グループB

チーム







バルセロナ 6 4 2 0 14 5 +9 14
トッテナム・ホットスパー 6 2 2 2 9 10 −1 8
インテル 6 2 2 2 6 7 −1 8
PSV 6 0 2 4 6 13 −7 2
  BAR TOT PSV INT
バルセロナ 1 - 1 4 - 0 2 - 0
トッテナム・ホットスパー 2 - 4 2 - 1 1 - 0
PSV 1 - 2 2 - 2 1 - 2
インテル 1 - 1 2 - 1 1 - 1

グループC

チーム







パリ・サンジェルマン 6 3 2 1 17 9 +8 11
リヴァプール 6 3 0 3 9 7 +2 9
ナポリ 6 2 3 1 7 5 +2 9
レッドスター・ベオグラード 6 1 1 4 5 17 −12 4
  PSG NAP LIV RSB
パリ・サンジェルマン 2 - 2 2 - 1 6 – 1
ナポリ 1 - 1 1 - 0 3 - 1
リヴァプール 3 - 2 1 - 0 4 - 0
レッドスター・ベオグラード 1 - 4 0 - 0 2 - 0

グループD

チーム







ポルト 6 5 1 0 15 6 +9 16
シャルケ 6 3 2 1 6 4 +2 11
ガラタサライ 6 1 1 4 5 8 −3 4
ロコモティフ・モスクワ 6 1 0 5 4 12 −8 3
  LOK POR S04 GAL
ロコモティフ・モスクワ 1 - 3 0 - 1 2 - 0
ポルト 4 - 1 3 - 1 1 - 0
シャルケ 1 - 0 1 - 1 2 - 0
ガラタサライ 3 - 0 2 - 3 0 - 0

グループE

チーム







バイエルン・ミュンヘン 6 4 2 0 15 5 +10 14
アヤックス 6 3 3 0 11 5 +6 12
ベンフィカ 6 2 1 3 6 11 −5 7
AEKアテネ 6 0 0 6 2 13 −11 0
  BAY SLB AJA AEK
バイエルン 5 - 1 1 - 1 2 - 0
ベンフィカ 0 - 2 1 - 1 1 - 0
アヤックス 3 - 3 1 - 0 3 - 0
AEKアテネ 0 - 2 2 - 3 0 - 2

グループF

チーム







マンチェスター・シティ 6 4 1 1 16 6 +10 13
リヨン 6 1 5 0 12 11 +1 8
シャフタール・ドネツク 6 1 3 2 8 16 −8 6
ホッフェンハイム 6 0 3 3 11 14 −3 3
  MC SHA OL HOF
マンチェスター・シティ 6 - 0 1 - 2 2 - 1
シャフタール・ドネツク 0 - 3 1 - 1 2 - 2
リヨン 2 - 2 2 - 2 2 - 2
ホッフェンハイム 1 - 2 2 - 3 3 - 3

グループG

チーム







レアル・マドリード 6 4 0 2 12 5 +7 12
ローマ 6 3 0 3 11 8 +3 9
ヴィクトリア・プルゼニ 6 2 1 3 7 16 −9 7
CSKAモスクワ 6 2 1 3 8 9 −1 7
  RMA ASR CSM PLZ
レアル・マドリード 3 - 0 0 - 3 2 - 1
ローマ 0 - 2 3 - 0 5 - 0
CSKAモスクワ 1 - 0 1 - 2 1 - 2
ヴィクトリア・プルゼニ 0 - 5 2 - 1 2 - 2

グループH

チーム







ユヴェントス 6 4 0 2 9 4 +5 12
マンチェスター・ユナイテッド 6 3 1 2 7 4 +3 10
バレンシア 6 2 2 2 6 6 0 8
ヤングボーイズ 6 1 1 4 4 12 −8 4
  JUV MUN VAL YB
ユヴェントス 1 - 2 1 - 0 3 - 0
マンチェスター・ユナイテッド 0 - 1 0 - 0 1 - 0
バレンシア 0 - 2 2 - 1 3 - 1
ヤングボーイズ 2 - 1 0 - 3 1 - 1

決勝トーナメント

ラウンド16

組み合わせ抽選会は2018年12月17日に行われた[23][24]。第1戦は2019年2月12日・13日・19日・20日、第2戦は3月5日・6日・12日・13日に開催される。


チーム #1 合計 チーム #2 第1戦 第2戦
シャルケ 2 - 10 マンチェスター・シティ 2 - 3 0 - 7
アトレティコ・マドリード 2 - 3 ユヴェントス 2 - 0 0 - 3
マンチェスター・ユナイテッド 3 - 3 (a) パリ・サンジェルマン 0 - 2 3 - 1
トッテナム・ホットスパー 4 - 0 ドルトムント 3 - 0 1 - 0
リヨン 1 - 5 バルセロナ 0 - 0 1 - 5
ローマ 3 - 4 ポルト 2 - 1 1 - 3 (延長)
アヤックス 5 - 3 レアル・マドリード 1 - 2 4 - 1
リヴァプール 3 - 1 バイエルン・ミュンヘン 0 - 0 3 - 1

準々決勝

組み合わせ抽選会は2019年3月15日に行われた[25][26]。第1戦は2019年4月9日・10日、第2戦は4月16日・17日に開催される。

チーム #1 合計 チーム #2 第1戦 第2戦
アヤックス 3 - 2 ユヴェントス 1 - 1 2 - 1
リヴァプール 6 - 1 ポルト 2 - 0 4 - 1
トッテナム・ホットスパー 4 - 4 (a) マンチェスター・シティ 1 - 0 3 - 4
マンチェスター・ユナイテッド 0 - 4[A] バルセロナ 0 - 1 0 - 3
注釈
  1. ^ 組み合わせ抽選会後に第1戦、第2戦の日程を入れ替えた。

_4/16_1-2

準決勝

組み合わせ抽選会は2019年3月15日に行われた[25][26]。第1戦は2019年4月30日・5月1日、第2戦は5月7日・8日に開催される。

チーム #1 合計 チーム #2 第1戦 第2戦
トッテナム・ホットスパー 3 - 3(a) アヤックス 0 - 1 3 - 2
バルセロナ 3 - 4 リヴァプール 3 - 0 0 - 4

決勝

得点ランキング

予選とプレーオフの記録は除外する。

注: 太字の選手は所属チームが敗退していないことを示す。

2019年5月2日現在
順位 選手 チーム ゴール数 出場時間
1 リオネル・メッシ バルセロナ 12 747'
2 ロベルト・レヴァンドフスキ バイエルン・ミュンヘン 8 714'
T3 セルヒオ・アグエロ マンチェスター・シティ 6 510'
クリスティアーノ・ロナウド ユヴェントス 749'
ムサ・マレガ ポルト 840'
ドゥシャン・タディッチ アヤックス 900'
T7 アンドレイ・クラマリッチ ホッフェンハイム 5 481'
パウロ・ディバラ ユヴェントス 518'
ネイマール パリ・サンジェルマン 532'
エディン・ジェコ ローマ 570'
ハリー・ケイン トッテナム・ホットスパー 688'
ラヒーム・スターリング マンチェスター・シティ 871'

出典:[29]

日本人選手の成績

選手名 所属クラブ 予選 本戦
試合 得点 試合 得点
南野拓実 レッドブル・ザルツブルク 3 1
香川真司 ボルシア・ドルトムント 1 0
長友佑都 ガラタサライ 3 0
西村拓真 CSKAモスクワ 1 0

脚注

  1. ^ Evolution of UEFA club competitions for 2018-21 cycle”. UEFA.com (2016年8月26日). 2018年12月17日閲覧。
  2. ^ Access list for the 2018/19 UEFA club competitions (PDF)”. UEFA.com. 2018年12月17日閲覧。
  3. ^ 2019年のUCL決勝開催地はマドリードに決定”. UEFA.org (2017年9月20日). 2017年12月10日閲覧。
  4. ^ VAR to be used in UEFA Champions League knockout phase”. UEFA.com (2018年12月3日). 2018年12月17日閲覧。
  5. ^ country_ranking 2016/17”. UEFA.org (2018年3月16日). 2018年8月27日閲覧。
  6. ^ Country coefficients” (英語). UEFA.org (2016年6月1日). 2017年6月21日閲覧。
  7. ^ リヒテンシュタイン国内のクラブはスイスの国内リーグに参加しているため、UEFAチャンピオンズリーグに出場するためには リーグ1部に昇格し、かつそこで上位に入賞する必要がある。
  8. ^ The 2018/19 Champions League and Europa League access list” (英語). UEFA.com (2018年2月27日). 2018年12月17日閲覧。
  9. ^ UEFA pezullon padrejtësisht Skëndërbeun” (アルバニア語). KF Skenderbeu (2016年6月6日). 2016年6月13日閲覧。
  10. ^ Albania's KF Skenderbeu banned from Europe for match-fixing” (英語). ESPN (2016年6月6日). 2016年6月13日閲覧。
  11. ^ Skënderbeu apelon në CAS, UEFA e fut përkohësisht në short” (アルバニア語). Supersport.al (2016年6月16日). 2016年6月19日閲覧。
  12. ^ “CASがスカンデルベウの上訴を棄却”. UEFA.com. (2016年7月6日). https://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=2388644.html 2016年7月7日閲覧。 
  13. ^ “パルチザニのUCL出場が確定”. UEFA.com. (2016年7月6日). https://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=2389004.html 2016年7月7日閲覧。 
  14. ^ 2018/19 Champions League match and draw calendar”. UEFA.org. 2018年9月28日閲覧。
  15. ^ UEFA Champions League preliminary round draw”. UEFA.com. 2018年8月27日閲覧。
  16. ^ UEFA Champions League first and second qualifying round draws”. UEFA.com. 2018年12月4日閲覧。
  17. ^ UEFA Champions League third qualifying round”. UEFA.com. 2018年12月4日閲覧。
  18. ^ UEFA Champions League play-off draw”. UEFA.com. 2018年12月4日閲覧。
  19. ^ ASSOCIATION_CLUB_COEFFICIENTS 2015/16”. UEFA.org (2018年3月16日). 2018年8月30日閲覧。
  20. ^ UEFA rankings for club competitions”. UEFA.org (2017年6月6日). 2018年8月30日閲覧。
  21. ^ When and where is the draw?”. UEFA.com (2018年8月30日). 2018年8月30日閲覧。
  22. ^ a b c d Club coefficients 2017/18”. UEFA.com. 2018年11月22日閲覧。
  23. ^ Round of 16 draw”. UEFA.com. 2018年12月14日閲覧。
  24. ^ UEFA Champions League round of 16 draw”. UEFA.com (2018年12月17日). 2018年12月17日閲覧。
  25. ^ a b UEFA Champions League quarter-final, semi-final and final draws”. UEFA.com. 2018年12月17日閲覧。
  26. ^ a b Champions League quarter-final and semi-final draws”. UEFA.com (2019年3月15日). 2019年3月15日閲覧。
  27. ^ Full Time Report Final – Tottenham Hotspur v Liverpool (PDF)”. UEFA.com. Union of European Football Associations (2019年6月1日). 2019年6月1日閲覧。
  28. ^ 引用エラー: 無効な <ref> タグです。 「officials」という名前の引用句に対するテキストが指定されていません
  29. ^ Statistics Tournament phase”. UEFA.com. 2019年4月17日閲覧。


This article uses material from the Wikipedia article "UEFAチャンピオンズリーグ 2018-19", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Sports List

Air sports
• Aerobatics
• Air racing
• Cluster ballooning
• Hopper ballooning

Wingsuit flying
• Gliding
• Hang gliding
• Powered hang glider
• Human powered aircraft
• Model aircraft
• Parachuting
• Banzai skydiving
• BASE jumping
• Skydiving
• Skysurfing
• Wingsuit flying
• Paragliding
• Powered paragliding
• Paramotoring
• Ultralight aviation

Archery
• Field archery
• Flight archery
• Gungdo
• Indoor archery
• Kyūdō
• Popinjay
• Target archery

Ball-over-net games
• Badminton
• Ball badminton
• Biribol
• Bossaball
• Fistball
• Footbag net
• Football tennis
• Footvolley
• Hooverball
• Jianzi
• Padel
• Peteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Sepak takraw
• Sipa
• Throwball
• Volleyball
• Beach volleyball
• Water volleyball
• Paralympic volleyball
• Wallyball
• Ringo


Basketball family
• Basketball
• Beach basketball
• Deaf basketball
• Streetball
• Water basketball
• Wheelchair basketball
• Cestoball
• Korfball
• Netball
• Fastnet
• Indoor netball
• Ringball
• Slamball

Bat-and-ball (safe haven)
• Baseball
• Softball
• Slow pitch
• Fast-pitch softball
• 16-inch softball
• Bat and trap
• British baseball – four posts
• Brännboll – four bases
• Corkball – four bases (no base-running)
• Cricket – two creases
• Indoor cricket
• Limited overs cricket
• One Day International
• Test cricket
• Twenty20
• Danish longball
• Kickball
• Kilikiti
• Lapta – two salos (bases)
• The Massachusetts Game – four bases
• Matball
• Oina
• Old cat – variable
• Over-the-line – qv
• Palant
• Pesäpallo – four bases
• Punchball
• Rounders – four bases or posts
• Scrub baseball – four bases (not a team game per se)
• Stickball – variable
• Stool ball – two stools
• Tee-ball
• Town ball – variable
• Vigoro – two wickets
• Wireball
• Wiffleball

Baton twirling
• Baton twirling

Acro sports
• Ballet
• Dancing
• Cheerleading
• Gymnastics

Performance sports
• Drum corps
• Marching band

Board sports

• Skateboarding
• Scootering
• Casterboarding
• Freeboard (skateboard)
• Longboarding
• Streetboarding
• Skysurfing
• Streetluge
• Snowboarding
• Mountainboarding
• Sandboarding
• Snowkiting
• Surfing
• Wakesurfing
• Bodyboarding
• Riverboarding
• Skimboarding
• Windsurfing
• Wakeboarding
• Kneeboarding
• Paddleboarding

Catch games
• Dodgeball
• Ga-ga
• Keep away
• Kin-Ball
• Newcomb ball
• Quidditch
• Rundown (a.k.a. Pickle)
• Yukigassen

Climbing

• Abseiling
• Aid climbing
• Ice climbing
• Mixed climbing
• Mountaineering
• Rock climbing
• Bouldering
• Deep-water soloing
• Sport climbing
• Traditional climbing
• Other
• Canyoning (Canyoneering)
• Coasteering
• Hiking
• Rope climbing
• Pole climbing

Cycling

• Artistic cycling
• BMX
• Cyclo-cross
• Cross-country mountain biking
• Cycle polo
• Cycle speedway
• Downhill mountain biking
• Dirt jumping
• Enduro mountain biking
• Freestyle BMX
• Hardcourt Bike Polo
• Road bicycle racing
• Track cycling
• Underwater cycling

Skibob
• Skibobbing

Unicycle

• Mountain unicycling
• Unicycling
• Unicycle basketball
• Unicycle hockey
• Unicycle trials
Combat sports: wrestling and martial arts
• Aiki-jūjutsu
• Aikido
• Jujutsu
• Judo
• Brazilian jiu-jitsu
• Sambo (martial art)
• Sumo
• Wrestling
• Amateur wrestling
• Greco-Roman wrestling
• Freestyle wrestling
• Folk wrestling
• Boli Khela
• Collar-and-elbow
• Cornish wrestling
• Dumog
• Glima
• Gouren
• Kurash
• Lancashire wrestling
• Catch wrestling
• Malla-yuddha
• Mongolian wrestling
• Pehlwani
• Professional wrestling
• Schwingen
• Shuai jiao
• Ssireum
• Varzesh-e Pahlavani
• Yağlı Güreş
• Greek wrestling

Striking

• Choi Kwang-Do
• Cockfighting
• Boxing
• Bokator
• Capoeira
• Fujian White Crane
• Karate
• Kenpō
• Kickboxing
• Lethwei
• Muay Thai
• Pradal serey
• Sanshou
• Savate
• Shaolin Kung Fu
• Sikaran
• Silat
• Subak
• Taekkyeon
• Taekwondo
• Taidō
• Tang Soo Do
• Wing Chun
• Zui quan

Mixed or hybrid
• Baguazhang
• Bando
• Bartitsu
• Bujinkan
• Hapkido
• Hwa Rang Do
• Jeet Kune Do
• Kajukenbo
• Kalaripayattu
• Krav Maga
• Kuk Sool Won
• Marine Corps Martial Arts Program
• Mixed martial arts
• Northern Praying Mantis
• Ninjutsu
• Pankration
• Pencak Silat
• Sanshou
• Shidōkan Karate
• Shōrin-ryū Shidōkan
• Shoot boxing
• Shootfighting
• Shorinji Kempo
• Systema
• T'ai chi ch'uan
• Vajra-mushti
• Vale tudo
• Vovinam
• Xing Yi Quan
• Zen Bu Kan Kempo

Weapons
• Axe throwing
• Battōjutsu
• Boffer fighting
• Eskrima
• Egyptian stick fencing
• Fencing
• Gatka
• Hojōjutsu
• Iaidō
• Iaijutsu
• Jōdō
• Jogo do pau
• Jūkendō
• Jittejutsu
• Kendo
• Kenjutsu
• Krabi–krabong
• Kung fu
• Kyūdō
• Kyūjutsu
• Modern Arnis
• Naginatajutsu
• Nguni stick-fighting
• Okinawan kobudō
• Shurikenjutsu
• Silambam
• Sōjutsu
• Sword fighting
• Wushu
• Kumdo
• Wing Chun


Skirmish
• Airsoft
• Laser tag
• Paintball


Cue sports
• Carom billiards
• Three-cushion
• Five-pins
• Balkline and straight rail
• Cushion caroms
• Four-ball (yotsudama)
• Artistic billiards
• Novuss (and cued forms of carrom)
• Pocket billiards (pool)
• Eight-ball
• Blackball (a.k.a. British eight-ball pool)
• Nine-ball
• Straight pool (14.1 continuous)
• One-pocket
• Three-ball
• Seven-ball
• Ten-ball
• Rotation
• Baseball pocket billiards
• Cribbage (pool)
• Bank pool
• Artistic pool
• Trick shot competition
• Speed pool
• Bowlliards
• Chicago
• Kelly pool
• Cutthroat
• Killer
• Russian pyramid
• Snooker
• Sinuca brasileira
• Six-red snooker
• Snooker plus
• Hybrid carom–pocket games
• English billiards
• Bottle pool
• Cowboy
• Obstacle variations
• Bagatelle
• Bar billiards
• Bumper pool
• Table Sports
• Foosball


Equine sports
• Buzkashi
• Barrel racing
• Campdrafting
• Cirit
• Charreada
• Chilean rodeo
• Cross country
• Cutting
• Dressage
• Endurance riding
• English pleasure
• Equitation
• Eventing
• Equestrian vaulting
• Gymkhana
• Harness racing
• Horse racing
• Horseball
• Hunter
• Hunter-jumpers
• Jousting
• Pato
• Reining
• Rodeo
• Show jumping
• Steeplechase
• Team penning
• Tent pegging
• Western pleasure


Fishing
• Angling
• Big-game fishing
• Casting
• Noodling
• Spearfishing
• Sport fishing
• Surf fishing
• Rock fishing
• Fly fishing
• Ice fishing

Flying disc sports

• Beach ultimate
• Disc dog
• Disc golf
• Disc golf (urban)
• Dodge disc
• Double disc court
• Flutterguts
• Freestyle
• Freestyle competition
• Goaltimate
• Guts
• Hot box
• Ultimate

Football

• Ancient games
• Chinlone
• Cuju
• Episkyros
• Harpastum
• Kemari
• Ki-o-rahi
• Marn Grook
• Woggabaliri
• Yubi lakpi
• Medieval football
• Ba game
• Caid
• Calcio Fiorentino
• Camping (game)
• Chester-le-Street
• Cnapan
• Cornish hurling
• Haxey Hood
• Knattleikr
• La soule
• Lelo burti
• Mob football
• Royal Shrovetide Football
• Uppies and Downies
• Association football
• Jorkyball
• Paralympic football
• Powerchair Football
• Reduced variants
• Five-a-side football
• Beach soccer
• Futebol de Salão
• Futsal
• Papi fut
• Indoor soccer
• Masters Football
• Street football
• Freestyle football
• Keepie uppie
• Swamp football
• Three sided football
• Australian football
• Nine-a-side footy
• Rec footy
• Metro footy
• English school games
• Eton College
• Field game
• Wall game
• Harrow football
• Gaelic football
• Ladies' Gaelic football
• Gridiron football
• American football
• Eight-man football
• Flag football
• Indoor football
• Arena football
• Nine-man football
• Six-man football
• Sprint football
• Touch football
• Canadian football
• Street football (American)
• Rugby football
• Beach rugby
• Rugby league
• Masters Rugby League
• Mod league
• Rugby league nines
• Rugby league sevens
• Tag rugby
• Touch football
• Wheelchair rugby league
• Rugby union
• American flag rugby
• Mini rugby
• Rugby sevens
• Tag rugby
• Touch rugby
• Rugby tens
• Snow rugby
• Hybrid codes
• Austus
• Eton wall game
• International rules football
• Samoa rules
• Speedball
• Universal football
• Volata


Golf

• Miniature golf
• Match play
• Skins game
• Speed golf
• Stroke play
• Team play
• Shotgun start

Gymnastics

• Acrobatic gymnastics
• Aerobic gymnastics
• Artistic gymnastics
• Balance beam
• Floor
• High bar
• Parallel bars
• Pommel horse
• Still rings
• Uneven bars
• Vault
• Juggling
• Rhythmic gymnastics
• Ball
• Club
• Hoop
• Ribbon
• Rope
• Rope jumping
• Slacklining
• Trampolining
• Trapeze
• Flying trapeze
• Static trapeze
• Tumbling

Handball family
• Goalball
• Hitbal
• Tchoukball
• Team handball
• Beach handball
• Czech handball
• Field handball
• Torball
• Water polo

Hunting

• Beagling
• Big game hunting
• Deer hunting
• Fox hunting
• Hare coursing
• Wolf hunting

Ice sports
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Curling
• Ice hockey
• Ringette
• Ice yachting
• Figure skating


Kite sports
• Kite buggy
• Kite fighting
• Kite landboarding
• Kitesurfing
• Parasailing
• Snow kiting
• Sport kite (Stunt kite)

Mixed discipline
• Adventure racing
• Biathlon
• Duathlon
• Decathlon
• Heptathlon
• Icosathlon
• Modern pentathlon
• Pentathlon
• Tetrathlon
• Triathlon

Orienteering family
• Geocaching
• Orienteering
• Rogaining
• Letterboxing
• Waymarking

Pilota family
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Jai alai
• Fives
• Eton Fives
• Rugby Fives
• Frisian handball
• Four square
• Gaelic handball
• Jeu de paume
• Palla
• Patball
• Valencian pilota

Racquet (or racket) sports
• Badminton
• Ball badminton
• Basque pelota
• Frontenis
• Xare
• Beach tennis
• Fives
• Matkot
• Padel
• Paleta Frontón
• Pelota mixteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Qianball
• Racketlon
• Racquetball
• Racquets
• Real tennis
• Soft tennis
• Speed-ball
• Speedminton
• Squash
• Hardball squash
• Squash tennis
• Stické
• Table tennis
• Tennis
Remote control
• Model aerobatics
• RC racing
• Robot combat
• Slot car racing

Rodeo-originated
• Bullriding
• Barrel Racing
• Bronc Riding
• Saddle Bronc Riding
• Roping
• Calf Roping
• Team Roping
• Steer Wrestling
• Goat Tying

Running
• Endurance
• 5K run
• 10K run
• Cross-country running
• Half marathon
• Marathon
• Road running
• Tower running
• Ultramarathon
• Sprint
• Hurdles

Sailing / Windsurfing
• Ice yachting
• Land sailing
• Land windsurfing
• Sailing
• Windsurfing
• Kiteboarding
• Dinghy sailing

Snow sports
• Alpine skiing
• Freestyle skiing
• Nordic combined
• Nordic skiing
• Cross-country skiing
• Telemark skiing
• Ski jumping
• Ski touring
• Skijoring
• Speed skiing

Sled sports

• Bobsleigh
• Luge
• Skibobbing
• Skeleton
• Toboggan

Shooting sports
• Clay pigeon shooting
• Skeet shooting
• Trap shooting
• Sporting clays
• Target shooting
• Field target
• Fullbore target rifle
• High power rifle
• Benchrest shooting
• Metallic silhouette
• Practical shooting
• Cowboy action shooting
• Metallic silhouette shooting
Stacking
• Card stacking
• Dice stacking
• Sport stacking

Stick and ball games
• Hornussen

Hockey
• Hockey
• Ball hockey
• Bando
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Moscow broomball
• Field hockey
• Indoor field hockey
• Floorball
• Ice hockey

Ice hockey 
 • Pond hockey
• Power hockey
• Ringette
• Sledge hockey
• Underwater ice hockey
• Roller hockey
• Inline hockey
• Roller hockey (Quad)
• Skater hockey
• Rossall Hockey
• Spongee
• Street hockey
• Underwater hockey
• Unicycle hockey

Hurling and shinty
• Cammag
• Hurling
• Camogie
• Shinty
• Composite rules shinty-hurling

Lacrosse
• Lacrosse
• Box lacrosse
• Field lacrosse
• Women's lacrosse
• Intercrosse


Polo
• Polo
 • Bicycle polo
• Canoe polo
• Cowboy polo
• Elephant polo
• Horse polo
• Segway polo
• Yak polo

Street sports
• Free running
• Freestyle footbag
• Freestyle football
• Powerbocking
• Parkour
• Scootering
• Street workout

Tag games

• British bulldogs (American Eagle)
• Capture the flag
• Hana Ichi Monme
• Hide and seek
• Jugger
• Kabaddi
• Kho kho
• Kick the can
• Oztag
• Red rover
• Tag

Walking
• Hiking
• Backpacking (wilderness)
• Racewalking
• Bushwhacking
• Walking

Wall-and-ball
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Butts Up
• Chinese handball
• Fives
• Gaelic handball
• International fronton
• Jorkyball
• Racquetball
• Squash
• Squash tennis
• Suicide (game)
• Valencian frontó
• Wallball
• Wallyball

Aquatic & paddle sports
• Creeking
• Flyak
• Freeboating
• Sea kayaking
• Squirt boating
• Surf kayaking
• Whitewater kayaking

Rafting
• Rafting
• White water rafting

Rowing
• Rowing (sport)
• Gig racing
• Coastal and ocean rowing
• Surfboat
• Single scull
Other paddling sports
• Dragon boat racing
• Stand up paddle boarding
• Water polo
• Canoe polo
• Waboba

Underwater
• Underwater football
• Underwater rugby
• Underwater hockey

Competitive swimming
• Backstroke
• Breaststroke
• Butterfly stroke
• Freestyle swimming
• Individual medley
• Synchronized swimming
• Medley relay

Kindred activities
• Bifins (finswimming)
• Surface finswimming

Subsurface and recreational
• Apnoea finswimming
• Aquathlon (underwater wrestling)
• Freediving
• Immersion finswimming
• Scuba diving
• Spearfishing
• Snorkelling
• Sport diving (sport)
• Underwater hockey
• Underwater orienteering
• Underwater photography (sport)
• Underwater target shooting
Diving
• Cliff diving
• Diving

Weightlifting
• Basque traditional weightlifting
• Bodybuilding
• Highland games
• Olympic weightlifting
• Powerlifting
• Strength athletics (strongman)
• Steinstossen

Motorized sports
• Autocross (a.k.a. Slalom)
• Autograss
• Banger racing
• Board track racing
• Demolition derby
• Desert racing
• Dirt track racing
• Drag racing
• Drifting
• Folkrace
• Formula racing
• Formula Libre
• Formula Student
• Hillclimbing
• Ice racing
• Kart racing
• Land speed records
• Legends car racing
• Midget car racing
• Monster truck
• Mud bogging
• Off-road racing
• Pickup truck racing
• Production car racing
• Race of Champions
• Rally raid
• Rallycross
• Rallying
• Regularity rally
• Road racing
• Short track motor racing
• Snowmobile racing
• Sports car racing
• Sprint car racing
• Street racing
• Stock car racing
• Time attack
• Tractor pulling
• Touring car racing
• Truck racing
• Vintage racing
• Wheelstand competition

Motorboat racing
• Drag boat racing
• F1 powerboat racing
• Hydroplane racing
• Jet sprint boat racing
• Offshore powerboat racing
• Personal water craft

Motorcycle racing
• Auto Race
• Board track racing
• Cross-country rally
• Endurance racing
• Enduro
• Freestyle motocross
• Grand Prix motorcycle racing
• Grasstrack
• Hillclimbing
• Ice racing
• Ice speedway
• Indoor enduro
• Motocross
• Motorcycle drag racing
• Motorcycle speedway
• Off-roading
• Rally raid
• Road racing
• Superbike racing
• Supercross
• Supermoto
• Supersport racing
• Superside
• Track racing
• Trial
• TT racing
• Free-style moto

Marker sports
• Airsoft
• Archery
• Paintball
• Darts

Musical sports
• Color guard
• Drum corps
• Indoor percussion
• Marching band

Fantasy sports
• Quidditch
• Hunger Games(Gladiating)
• Pod Racing
• Mortal Kombat(MMA)

Other
• Stihl Timbersports Series
• Woodsman

Overlapping sports
• Tennis
• Polocrosse
• Badminton
• Polo

Skating sports
• Aggressive inline skating
• Artistic roller skating
• Figure skating
• Freestyle slalom skating
• Ice dancing
• Ice skating
• Inline speed skating
• Rinkball
• Rink hockey
• Roller derby
• Roller skating
• Short track speed skating
• Skater hockey
• Speed skating
• Synchronized skating

Freestyle skiing
• Snowboarding
• Ski flying
• Skibob
• Snowshoeing
• Skiboarding