Our 3D CAD supplier models have been moved to 3Dfindit.com, the new visual search engine for 3D CAD, CAE & BIM models.
You can log in there with your existing account of this site.
The content remains free of charge.
Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Benito bonito).
Samovar (ruski: самовар) - grijani metalni kotao, koji se tradicionalno koristi za zagrijavanje i kuhanje vode u Rusiji, kao i u nekim drugim zemljama Srednje, Jugoistočne i Istočne Europe, Jugozapadne Azije i u Kašmiru. Starinski samovari često se odlikuju lijepom izradom.
Tradicionalno se grijao na ugljen, a mnogi noviji samovari koriste električnu energiju i zagrijavaju vodu na sličan način kao električni grijač vode. Samovari imaju različite oblike: bačvaste, sferne, cilindrične, u obliku urni i dr. Tipičan samovar sastoji se od više dijelova. Među glavnim dijelovima su: metalni spremnik, dimnjak, podložak, ventil za paru, ručka, slavina, proširenja dimnjaka i kapa. Mali dimnjak (6-8 cm) stavlja se na vrh kako bi osigurao strujanje toplijeg zraka prema gore. Izrađuju se od: bakra, mjedi, bronce, srebra, zlata, kositra ili nikla.
Budući da se zagrijana voda obično koristi za izradu čaja, mnogi samovari imaju na vrhu prsten, na koji se može staviti šalica čaja, koja se tako grije. Prvo se napravio jak koncentrat čaja, koji se razrijeđivao s vodom, ovisno o ukusu, obično u omjeru od oko 10 dijelova vode na jedan dio koncentrata čaja.
U prošlosti je samovar bio ekonomičan način dobivanja tople vode. Bio je važan dio ruskog kućanstva. Veličine su varirale od 1 litre do 400 litara. U modernim vremenima, samovar se uglavnom koristi zbog održavanja tradicije.
This article uses material from the Wikipedia article "Samovar", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia
FCSI, HKI, EFCEBIM, food services, food equipement, hotel, recreation, catering, kitchen appliances, dining, cooking, baking, furniture, oven, cafeterias, hospital