Our 3D CAD supplier models have been moved to 3Dfindit.com, the new visual search engine for 3D CAD, CAE & BIM models.
You can log in there with your existing account of this site.
The content remains free of charge.
Novo srebro je slitina bakra cinka i nikla, najčešće u omjeru 60 % bakra,20 % cinka,20 % nikla.U zemljama engleskog govornog područja slitina se naziva i niklovo srebro,odnosno njemačko srebro,a koriste se i nazivi alpaka, te paktong.Slitina je, kao što joj samo ime govori, srebrno bijele boje.
Najčešće korišteno u izradi jedaćeg pribora,te posuda za posluživanje jela i pića,u pravilu elektrolitski prevučeno srebrom.Koristi se i za izradu kovanog novca,naše kovanice od 1,2 i 5 kuna izrađene su od novog srebra.Prije uvođenja nehrđajućeg čelika korišteno i za oblaganje građevina,te u automobilskoj industriji, kao i za izradu muzičkih instrumenata, poput flauti, truba i saksofona,činela ,te pragova na gitarama,bendžu ili mandolini.
Niklovo srebro 60 Cu 20 Ni 20 Zn
Niklovo srebro A 62 Cu 33 Ni 5 Zn
Njemačko srebro 46 Cu 20 Ni 34 Zn
Kinesko srebro 65 Cu 13 Ni 20 Sn 2 Ag[1]
Prema Merck-ovom priručniku pri dužem dodiru bakrenih slitina i kisele hrane može doći do otapanja bakra ,koji djeluje otrovno,te u slučaju produžene izloženosti može dovesti do ciroze jetre.
Kinezi su ovu slitinu poznavali znatno prije europljana,u Europi ga prvo oko 1770.počinju proizvoditi nijemci,dok ga u Engleskoj počinju proizvoditi tek 1832.
Deutsches Kupfer-Institut (Hrsg.): Kupfer-Nickel-Zink-Legierungen. Berlin 1980.
1.Njemački članak o novom srebru
This article uses material from the Wikipedia article "Novo srebro", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia
database,rohs,reach,compliancy,directory,listing,information,substance,material,restrictions,data sheet,specification