powered by CADENAS

Social Share

Amazon

2018–19 UEFA Champions League (1214 views - Sports List)

The 2018–19 UEFA Champions League was the 64th season of Europe's premier club football tournament organised by UEFA, and the 27th season since it was renamed from the European Champion Clubs' Cup to the UEFA Champions League. The final was played at the Wanda Metropolitano in Madrid, Spain, between Tottenham Hotspur and Liverpool. It was the second all-English final after the 2008 final, which was contested between Manchester United and Chelsea in Moscow. Liverpool defeated Tottenham 2–0 and have earned the right to play against Chelsea, the winners of the 2018–19 UEFA Europa League, in the 2019 UEFA Super Cup; they also qualified for the 2019 FIFA Club World Cup in Qatar. They automatically qualified for the 2019–20 UEFA Champions League group stage. As Liverpool had already qualified for the group stage by clinching the second place at domestic league, the berth reserved for the English runner-up was given to the champions of the 2018–19 Austrian Bundesliga – the 11th-ranked association according to next season's access list.For the first time, the video assistant referee (VAR) system was used in the competition from the round of 16 onward.Real Madrid were the defending champions, having won each of the last three titles. They were eliminated by Ajax in the round of 16.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

2018–19 UEFA Champions League

2018–19 UEFA Champions League

2018–19 UEFA Champions League
The Wanda Metropolitano in Madrid hosted the final
Tournament details
DatesQualifying:
26 June – 29 August 2018
Competition proper:
18 September 2018 – 1 June 2019
TeamsMain Tournament: 32
Total: 79 (from 54 associations)
Final positions
Champions Liverpool (6th title)
Runners-up Tottenham Hotspur
Tournament statistics
Matches played125
Goals scored366 (2.93 per match)
Attendance6,163,044 (49,304 per match)
Top scorer(s) Lionel Messi (12 goals)

The 2018–19 UEFA Champions League was the 64th season of Europe's premier club football tournament organised by UEFA, and the 27th season since it was renamed from the European Champion Clubs' Cup to the UEFA Champions League.

The final was played at the Wanda Metropolitano in Madrid, Spain, between Tottenham Hotspur and Liverpool. It was the second all-English final after the 2008 final, which was contested between Manchester United and Chelsea in Moscow.[1] Liverpool defeated Tottenham 2–0 and have earned the right to play against Chelsea, the winners of the 2018–19 UEFA Europa League, in the 2019 UEFA Super Cup; they also qualified for the 2019 FIFA Club World Cup in Qatar. They automatically qualified for the 2019–20 UEFA Champions League group stage. As Liverpool had already qualified for the group stage by clinching the second place at domestic league, the berth reserved for the English runner-up was given to the champions of the 2018–19 Austrian Bundesliga – the 11th-ranked association according to next season's access list.[2]

For the first time, the video assistant referee (VAR) system was used in the competition from the round of 16 onward.[3]

Real Madrid were the defending champions, having won each of the last three titles. They were eliminated by Ajax in the round of 16.[4][5]

Format changes

On 9 December 2016, UEFA confirmed the reforming plan for the UEFA Champions League for the 2018–2021 cycle, which was announced on 26 August 2016.[6][7] As per the new regulations, the previous season's UEFA Europa League winners will qualify automatically for the UEFA Champions League group stage (previously they would qualify for the play-off round, but would be promoted to the group stage only if the Champions League title holder berth was vacated, although this promotion to the group stage had been made in all three seasons since it was established from 2015–16). Meanwhile, the top four teams from the leagues of the four top-ranked national associations in the UEFA country coefficients list will qualify automatically for the group stage as well.[6] Only six teams will qualify for the group stage via the qualification rounds, down from ten in the previous season.[8]

Association team allocation

79 teams from 54 of the 55 UEFA member associations participate in the 2018–19 UEFA Champions League (the exception being Liechtenstein, which does not organise a domestic league). The association ranking based on the UEFA country coefficients is used to determine the number of participating teams for each association:[8][9]

  • Associations 1–4 each have four teams qualify.
  • Associations 5–6 each have three teams qualify.
  • Associations 7–15 each have two teams qualify.
  • Associations 16–55 (except Liechtenstein) each have one team qualify.
  • The winners of the 2017–18 UEFA Champions League and 2017–18 UEFA Europa League are each given an additional entry if they do not qualify for the 2018–19 UEFA Champions League through their domestic league.

Association ranking

For the 2018–19 UEFA Champions League, the associations are allocated places according to their 2017 UEFA country coefficients, which takes into account their performance in European competitions from 2012–13 to 2016–17.[10]

Apart from the allocation based on the country coefficients, associations may have additional teams participating in the Champions League, as noted below:

  • (UCL) – Additional berth for the 2017–18 UEFA Champions League winners
  • (UEL) – Additional berth for the 2017–18 UEFA Europa League winners
Association ranking for 2018–19 UEFA Champions League
Rank Association Coeff. Teams
1  Spain 104.998 4
2  Germany 79.498
3  England 75.962
4  Italy 73.332
5  France 56.665 3
6  Russia 50.532
7  Portugal 49.332 2
8  Ukraine 42.633
9  Belgium 42.400
10  Turkey 39.200
11  Czech Republic 33.175
12   Switzerland 32.075
13  Netherlands 31.063
14  Greece 27.900
15  Austria 25.350
16  Croatia 25.250 1
17  Romania 24.350
18  Denmark 24.000
19  Belarus 19.875
Rank Association Coeff. Teams
20  Poland 19.750 1
21  Sweden 19.725
22  Israel 19.375
23  Scotland 18.925
24  Cyprus 18.550
25  Norway 18.325
26  Azerbaijan 17.750
27  Bulgaria 15.875
28  Serbia 15.375
29  Kazakhstan 15.250
30  Slovenia 13.125
31  Slovakia 11.750
32  Liechtenstein 11.000 0
33  Hungary 9.500 1
34  Moldova 9.500
35  Iceland 8.375
36  Finland 7.650
37  Albania 6.625
Rank Association Coeff. Teams
38  Republic of Ireland 6.575 1
39  Bosnia and Herzegovina 6.500
40  Georgia 6.375
41  Latvia 6.125
42  Macedonia 5.625
43  Estonia 5.250
44  Montenegro 5.250
45  Armenia 5.125
46  Luxembourg 4.875
47  Northern Ireland 4.500
48  Lithuania 4.125
49  Malta 4.000
50  Wales 3.875
51  Faroe Islands 3.500
52  Gibraltar 2.500
53  Andorra 1.165
54  San Marino 0.333
55  Kosovo 0.000

Distribution

In the default access list, the Champions League title holders qualify for the group stage.[11][8] However, since Real Madrid already qualified for the group stage via their domestic league (as third place of the 2017–18 La Liga), the following changes to the access list were made:[12]

  • The champions of association 11 (Czech Republic) entered the group stage instead of the play-off round.
  • The champions of association 13 (Netherlands) entered the play-off round instead of the third qualifying round.
  • The champions of association 15 (Austria) entered the third qualifying round instead of the second qualifying round.
  • The champions of associations 18 and 19 (Denmark and Belarus) entered the second qualifying round instead of the first qualifying round.

In addition, the Europa League title holders qualify for the group stage.[11] However, since Atlético Madrid, the Europa League champions, already qualified for the group stage via their domestic league (as second place of the 2017–18 La Liga), the following changes to the access list were made:[12]

  • The third-placed team of association 5 (France) entered the group stage instead of the third qualifying round.
  • The runners-up of association 10 and 11 (Turkey and Czech Republic) entered the third qualifying round instead of the second qualifying round.
Access list for 2018–19 UEFA Champions League
Teams entering in this round Teams advancing from previous round
Preliminary round
(4 teams)
  • 4 champions from associations 52–55
First qualifying round
(32 teams)
  • 31 champions from associations 20–51 (except Liechtenstein)
  • 1 winner from the preliminary round
Second qualifying round Champions Path
(20 teams)
  • 4 champions from associations 16–19
  • 16 winners from the first qualifying round
League Path
(4 teams)
  • 4 runners-up from associations 12–15
Third qualifying round Champions Path
(12 teams)
  • 2 champions from associations 14–15
  • 10 winners from the second qualifying round (Champions Path)
League Path
(8 teams)
  • 5 runners-up from associations 7–11
  • 1 third-placed team from association 6
  • 2 winners from the second qualifying round (League Path)
Play-off round Champions Path
(8 teams)
  • 2 champions from associations 12–13
  • 6 winners from the third qualifying round (Champions Path)
League Path
(4 teams)
  • 4 winners from the third qualifying round (League Path)
Group stage
(32 teams)
  • 11 champions from associations 1–11
  • 6 runners-up from associations 1–6
  • 5 third-placed teams from associations 1–5
  • 4 fourth-placed teams from associations 1–4
  • 4 winners from the play-off round (Champions Path)
  • 2 winners from the play-off round (League Path)
Knockout phase
(16 teams)
  • 8 group winners from the group stage
  • 8 group runners-up from the group stage

Teams

League positions of the previous season shown in parentheses (TH: Champions League title holders; EL: Europa League title holders).[13]

Qualified teams for 2018–19 UEFA Champions League (by entry round)
Group stage
Real MadridTH (3rd) Borussia Dortmund (4th) Roma (3rd) Porto (1st)
Atlético MadridEL (2nd) Manchester City (1st) Inter Milan (4th) Shakhtar Donetsk (1st)
Barcelona (1st) Manchester United (2nd) Paris Saint-Germain (1st) Club Brugge (1st)
Valencia (4th) Tottenham Hotspur (3rd) Monaco (2nd)[Note FRA] Galatasaray (1st)
Bayern Munich (1st) Liverpool (4th) Lyon (3rd) Viktoria Plzeň (1st)
Schalke 04 (2nd) Juventus (1st) Lokomotiv Moscow (1st)
1899 Hoffenheim (3rd) Napoli (2nd) CSKA Moscow (2nd)
Play-off round
Champions Path League Path
Young Boys (1st) PSV Eindhoven (1st)
Third qualifying round
Champions Path League Path
AEK Athens (1st) Red Bull Salzburg (1st) Spartak Moscow (3rd) Standard Liège (2nd)
Benfica (2nd) Fenerbahçe (2nd)
Dynamo Kyiv (2nd) Slavia Prague (2nd)
Second qualifying round
Champions Path League Path
Dinamo Zagreb (1st) Midtjylland (1st) Basel (2nd) PAOK (2nd)
CFR Cluj (1st) BATE Borisov (1st) Ajax (2nd) Sturm Graz (2nd)
First qualifying round
Legia Warsaw (1st) Red Star Belgrade (1st) Kukësi (2nd)[Note ALB] Alashkert (1st)
Malmö FF (1st) Astana (1st) Cork City (1st) F91 Dudelange (1st)
Hapoel Be'er Sheva (1st) Olimpija Ljubljana (1st) Zrinjski Mostar (1st) Crusaders (1st)
Celtic (1st) Spartak Trnava (1st) Torpedo Kutaisi (1st) Sūduva Marijampolė (1st)
APOEL (1st) MOL Vidi (1st) Spartaks Jūrmala (1st) Valletta (1st)
Rosenborg (1st) Sheriff Tiraspol (1st) Shkëndija (1st) The New Saints (1st)
Qarabağ (1st) Valur (1st) Flora Tallinn (1st) Víkingur Gøta (1st)
Ludogorets Razgrad (1st) HJK (1st) Sutjeska Nikšić (1st)
Preliminary round
Lincoln Red Imps (1st) FC Santa Coloma (1st) La Fiorita (1st) Drita (1st)
Notes
  1. ^ Albania (ALB): In March 2018, Skënderbeu were handed a 10-year ban from UEFA club competitions over match fixing.[14] Since they finished as champions of the 2017–18 Albanian Superliga, the runners-up of the league, Kukësi, entered the 2018–19 UEFA Champions League instead of the 2018–19 UEFA Europa League.
  2. ^ France (FRA): Monaco are a club based in Monaco (which is not a UEFA member), but participate in the Champions League through one of the berths for France (any coefficient points they earn count towards France's total).

Round and draw dates

The schedule of the competition is as follows (all draws are held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, unless stated otherwise).[15]

Schedule for 2018–19 UEFA Champions League
Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying Preliminary round 12 June 2018 26 June 2018 (semi-final round) 29 June 2018 (final round)
First qualifying round 19 June 2018 10–11 July 2018 17–18 July 2018
Second qualifying round 24–25 July 2018 31 July – 1 August 2018
Third qualifying round 23 July 2018 7–8 August 2018 14 August 2018
Play-off Play-off round 6 August 2018 21–22 August 2018 28–29 August 2018
Group stage Matchday 1 30 August 2018
(Monaco)
18–19 September 2018
Matchday 2 2–3 October 2018
Matchday 3 23–24 October 2018
Matchday 4 6–7 November 2018
Matchday 5 27–28 November 2018
Matchday 6 11–12 December 2018
Knockout phase Round of 16 17 December 2018 12–13 & 19–20 February 2019 5–6 & 12–13 March 2019
Quarter-finals 15 March 2019 9–10 April 2019 16–17 April 2019
Semi-finals 30 April – 1 May 2019 7–8 May 2019
Final 1 June 2019 at Wanda Metropolitano, Madrid

From this season, there will be staggered kick-off times in the group stage at 18:55 CET and 21:00 CET. Kick-off times starting from the knock-out phase will be 21:00 CET.[11]

Preliminary round

In the preliminary round, teams were divided into seeded and unseeded teams based on their 2018 UEFA club coefficients,[16] and then drawn into one-legged semi-final and final ties. The draw for the preliminary round was held on 12 June 2018.[17] The semi-final round was played on 26 June, and the final round was played on 29 June 2018, both at the Victoria Stadium in Gibraltar.[18] The losers of both semi-final and final rounds entered the 2018–19 UEFA Europa League second qualifying round.

Team 1  Score  Team 2
Semi-final round
FC Santa Coloma 0–2 (a.e.t.) Drita
La Fiorita 0–2 Lincoln Red Imps
Team 1  Score  Team 2
Final round
Lincoln Red Imps 1–4 (a.e.t.) Drita

Drita's win on 26 June 2018 was the first time that a team representing Kosovo had won a game in any UEFA competition.

Qualifying rounds

In the qualifying and play-off rounds, teams are divided into seeded and unseeded teams based on their 2018 UEFA club coefficients,[16] and then drawn into two-legged home-and-away ties.

First qualifying round

The draw for the first qualifying round was held on 19 June 2018.[19] The first legs were played on 10 and 11 July, and the second legs were played on 17 and 18 July 2018. The losers entered the 2018–19 UEFA Europa League second qualifying round, except for the losers of the Cork City/Legia Warsaw tie who were randomly drawn to receive a bye to the 2018–19 UEFA Europa League third qualifying round.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Torpedo Kutaisi 2–4 Sheriff Tiraspol 2–1 0–3
Shkëndija 5–4 The New Saints 5–0 0–4
Sūduva Marijampolė 3–2 APOEL 3–1 0–1
Olimpija Ljubljana 0–1 Qarabağ 0–1 0–0
F91 Dudelange 2–3 MOL Vidi 1–1 1–2
Drita 0–5 Malmö FF 0–3 0–2
Víkingur Gøta 2–5[A] HJK 1–2 1–3
Ludogorets Razgrad 9–0 Crusaders 7–0 2–0
Cork City 0–4 Legia Warsaw 0–1 0–3
Valur 2–3 Rosenborg 1–0 1–3
Kukësi 1–1 (a) Valletta 0–0 1–1
Flora Tallinn 2–7 Hapoel Be'er Sheva 1–4 1–3
Spartaks Jūrmala 0–2 Red Star Belgrade 0–0 0–2
Alashkert 0–6 Celtic 0–3 0–3
Spartak Trnava 2–1 Zrinjski Mostar 1–0 1–1
Astana 3–0 Sutjeska Nikšić 1–0 2–0

Notes

  1. ^ Order of legs reversed after original draw.

Second qualifying round

The second qualifying round is split into two separate sections: Champions Path (for league champions) and League Path (for league non-champions). The draw for the second qualifying round was held on 19 June 2018.[19] The first legs were played on 24 and 25 July, and the second legs were played on 31 July and 1 August 2018. The losers from both Champions Path and League Path entered the 2018–19 UEFA Europa League third qualifying round.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Champions Path
Astana 2–1 Midtjylland 2–1 0–0
Ludogorets Razgrad 0–1 MOL Vidi 0–0 0–1
Kukësi 0–3 Qarabağ 0–0 0–3
CFR Cluj 1–2 Malmö FF 0–1 1–1
Dinamo Zagreb 7–2 Hapoel Be'er Sheva 5–0 2–2
Red Star Belgrade 5–0 Sūduva Marijampolė 3–0 2–0
BATE Borisov 2–1 HJK 0–0 2–1
Shkëndija 1–0 Sheriff Tiraspol 1–0 0–0
Legia Warsaw 1–2 Spartak Trnava 0–2 1–0
Celtic 3–1 Rosenborg 3–1 0–0
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
League Path
PAOK 5–1 Basel 2–1 3–0
Ajax 5–1 Sturm Graz 2–0 3–1

Third qualifying round

The third qualifying round is split into two separate sections: Champions Path (for league champions) and League Path (for league non-champions). The draw for the third qualifying round was held on 23 July 2018.[20] The first legs were played on 7 and 8 August, and the second legs were played on 14 August 2018. The losers from Champions Path enter the 2018–19 UEFA Europa League play-off round, while the losers from League Path enter the 2018–19 UEFA Europa League group stage.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Champions Path
Celtic 2–3 AEK Athens 1–1 1–2
Red Bull Salzburg 4–0 Shkëndija 3–0 1–0
Red Star Belgrade 3–2 Spartak Trnava 1–1 2–1 (a.e.t.)
Qarabağ 1–2 BATE Borisov 0–1 1–1
Astana 0–3 Dinamo Zagreb 0–2 0–1
Malmö FF 1–1 (a) MOL Vidi 1–1 0–0
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
League Path
Standard Liège 2–5 Ajax 2–2 0–3
Benfica 2–1 Fenerbahçe 1–0 1–1
Slavia Prague 1–3 Dynamo Kyiv 1–1 0–2
PAOK 3–2 Spartak Moscow 3–2 0–0

Play-off round

The play-off round was split into two separate sections: Champions Path (for league champions) and League Path (for league non-champions). The draw for the play-off round was held on 6 August 2018.[21] The first legs were played on 21 and 22 August, and the second legs were played on 28 and 29 August. The losers from both Champions Path and League Path entered the 2018–19 UEFA Europa League group stage.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Champions Path
Red Star Belgrade 2–2 (a) Red Bull Salzburg 0–0 2–2
BATE Borisov 2–6 PSV Eindhoven 2–3 0–3
Young Boys 3–2 Dinamo Zagreb 1–1 2–1
MOL Vidi 2–3 AEK Athens 1–2 1–1
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
League Path
Benfica 5–2 PAOK 1–1 4–1
Ajax 3–1 Dynamo Kyiv 3–1 0–0

Group stage

Location of teams of the 2018–19 UEFA Champions League group stage.
Brown: Group A; Red: Group B; Orange: Group C; Yellow: Group D;
Green: Group E; Blue: Group F; Purple: Group G; Pink: Group H.

The draw for the group stage was held on 30 August 2018 at the Grimaldi Forum in Monaco.[22] The 32 teams were drawn into eight groups of four, with the restriction that teams from the same association could not be drawn against each other. For the draw, the teams were seeded into four pots based on the following principles (introduced starting this season):[9]

  • Pot 1 contained the Champions League and Europa League title holders, and the champions of the top six associations based on their 2017 UEFA country coefficients. If either or both title holders were one of the champions of the top six associations, the champions of the next highest ranked association(s) are also seeded into Pot 1.
  • Pot 2, 3 and 4 contained the remaining teams, seeded based on their 2018 UEFA club coefficients.[16]

In each group, teams play against each other home-and-away in a round-robin format. The group winners and runners-up advance to the round of 16, while the third-placed teams enter the 2018–19 UEFA Europa League round of 32. The matchdays are 18–19 September, 2–3 October, 23–24 October, 6–7 November, 27–28 November, and 11–12 December 2018.

The youth teams of the clubs that qualify for the group stage also participate in the 2018–19 UEFA Youth League on the same matchdays, where they compete in the UEFA Champions League Path (the youth domestic champions of the top 32 associations compete in a separate Domestic Champions Path until the play-offs).

A total of 15 national associations are represented in the group stage. 1899 Hoffenheim, Red Star Belgrade (1991 European champions) and Young Boys will make their debut appearances in the group stage (although Red Star Belgrade have appeared in the European Cup group stage).

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification DOR ATM BRU MON
1 Borussia Dortmund 6 4 1 1 10 2 +8 13[a] Advance to knockout phase 4–0 0–0 3–0
2 Atlético Madrid 6 4 1 1 9 6 +3 13[a] 2–0 3–1 2–0
3 Club Brugge 6 1 3 2 6 5 +1 6 Transfer to Europa League 0–1 0–0 1–1
4 Monaco 6 0 1 5 2 14 −12 1 0–2 1–2 0–4
Source: UEFA
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head goal difference: Borussia Dortmund +2, Atlético Madrid –2.

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification BAR TOT INT PSV
1 Barcelona 6 4 2 0 14 5 +9 14 Advance to knockout phase 1–1 2–0 4–0
2 Tottenham Hotspur 6 2 2 2 9 10 −1 8[a] 2–4 1–0 2–1
3 Inter Milan 6 2 2 2 6 7 −1 8[a] Transfer to Europa League 1–1 2–1 1–1
4 PSV Eindhoven 6 0 2 4 6 13 −7 2 1–2 2–2 1–2
Source: UEFA
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head away goals: Tottenham Hotspur 1, Inter Milan 0.

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification PAR LIV NAP ZVE
1 Paris Saint-Germain 6 3 2 1 17 9 +8 11 Advance to knockout phase 2–1 2–2 6–1
2 Liverpool 6 3 0 3 9 7 +2 9[a] 3–2 1–0 4–0
3 Napoli 6 2 3 1 7 5 +2 9[a] Transfer to Europa League 1–1 1–0 3–1
4 Red Star Belgrade 6 1 1 4 5 17 −12 4 1–4 2–0 0–0
Source: UEFA
Notes:
  1. ^ a b Goals in all group matches: Liverpool 9, Napoli 7.

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification POR SCH GAL LOM
1 Porto 6 5 1 0 15 6 +9 16 Advance to knockout phase 3–1 1–0 4–1
2 Schalke 04 6 3 2 1 6 4 +2 11 1–1 2–0 1–0
3 Galatasaray 6 1 1 4 5 8 −3 4 Transfer to Europa League 2–3 0–0 3–0
4 Lokomotiv Moscow 6 1 0 5 4 12 −8 3 1–3 0–1 2–0
Source: UEFA

Group E

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification BAY AJX BEN AEK
1 Bayern Munich 6 4 2 0 15 5 +10 14 Advance to knockout phase 1–1 5–1 2–0
2 Ajax 6 3 3 0 11 5 +6 12 3–3 1–0 3–0
3 Benfica 6 2 1 3 6 11 −5 7 Transfer to Europa League 0–2 1–1 1–0
4 AEK Athens 6 0 0 6 2 13 −11 0 0–2 0–2 2–3
Source: UEFA

Group F

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification MC LYO SHK HOF
1 Manchester City 6 4 1 1 16 6 +10 13 Advance to knockout phase 1–2 6–0 2–1
2 Lyon 6 1 5 0 12 11 +1 8 2–2 2–2 2–2
3 Shakhtar Donetsk 6 1 3 2 8 16 −8 6 Transfer to Europa League 0–3 1–1 2–2
4 1899 Hoffenheim 6 0 3 3 11 14 −3 3 1–2 3–3 2–3
Source: UEFA

Group G

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification RMA ROM PLZ CSKA
1 Real Madrid 6 4 0 2 12 5 +7 12 Advance to knockout phase 3–0 2–1 0–3
2 Roma 6 3 0 3 11 8 +3 9 0–2 5–0 3–0
3 Viktoria Plzeň 6 2 1 3 7 16 −9 7[a] Transfer to Europa League 0–5 2–1 2–2
4 CSKA Moscow 6 2 1 3 8 9 −1 7[a] 1–0 1–2 1–2
Source: UEFA
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head points: Viktoria Plzeň 4, CSKA Moscow 1.

Group H

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification JUV MU VAL YB
1 Juventus 6 4 0 2 9 4 +5 12 Advance to knockout phase 1–2 1–0 3–0
2 Manchester United 6 3 1 2 7 4 +3 10 0–1 0–0 1–0
3 Valencia 6 2 2 2 6 6 0 8 Transfer to Europa League 0–2 2–1 3–1
4 Young Boys 6 1 1 4 4 12 −8 4 2–1 0–3 1–1
Source: UEFA

Knockout phase

In the knockout phase, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final.

The mechanism of the draws for each round is as follows:

  • In the draw for the round of 16, the eight group winners are seeded, and the eight group runners-up are unseeded. The seeded teams are drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. Teams from the same group or the same association cannot be drawn against each other.
  • In the draws for the quarter-finals and semi-finals, there are no seedings, and teams from the same group or the same association can be drawn against each other. As the draws for the quarter-finals and semi-finals are held together before the quarter-finals are played, the identity of the quarter-final winners is not known at the time of the semi-final draw. A draw is also held to determine which semi-final winner is designated as the "home" team for the final (for administrative purposes as it is played at a neutral venue).

Bracket

  Round of 16 Quarter-finals Semi-finals Final (1 June – Madrid)
                                         
  Tottenham Hotspur 3 1 4  
  Borussia Dortmund 0 0 0  
    Tottenham Hotspur (a) 1 3 4  
    Manchester City 0 4 4  
  Schalke 04 2 0 2
  Manchester City 3 7 10  
    Tottenham Hotspur (a) 0 3 3  
    Ajax 1 2 3  
  Ajax 1 4 5  
  Real Madrid 2 1 3  
    Ajax 1 2 3
    Juventus 1 1 2  
  Atlético Madrid 2 0 2
  Juventus 0 3 3  
    Tottenham Hotspur 0
    Liverpool 2
  Manchester United (a) 0 3 3  
  Paris Saint-Germain 2 1 3  
    Manchester United 0 0 0
    Barcelona 1 3 4  
  Lyon 0 1 1
  Barcelona 0 5 5  
    Barcelona 3 0 3
    Liverpool 0 4 4  
  Liverpool 0 3 3  
  Bayern Munich 0 1 1  
    Liverpool 2 4 6
    Porto 0 1 1  
  Roma 2 1 3
  Porto (a.e.t.) 1 3 4  

Round of 16

The draw for the round of 16 was held on 17 December 2018.[23] The first legs were played on 12, 13, 19 and 20 February, and the second legs were played on 5, 6, 12 and 13 March 2019.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Schalke 04 2–10 Manchester City 2–3 0–7
Atlético Madrid 2–3 Juventus 2–0 0–3
Manchester United 3–3 (a) Paris Saint-Germain 0–2 3–1
Tottenham Hotspur 4–0 Borussia Dortmund 3–0 1–0
Lyon 1–5 Barcelona 0–0 1–5
Roma 3–4 Porto 2–1 1–3 (a.e.t.)
Ajax 5–3 Real Madrid 1–2 4–1
Liverpool 3–1 Bayern Munich 0–0 3–1

Quarter-finals

The draw for the quarter-finals was held on 15 March 2019.[24] The first legs were played on 9 and 10 April, and the second legs were played on 16 and 17 April 2019.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Ajax 3–2 Juventus 1–1 2–1
Liverpool 6–1 Porto 2–0 4–1
Tottenham Hotspur 4–4 (a) Manchester City 1–0 3–4
Manchester United 0–4[A] Barcelona 0–1 0–3

Notes

  1. ^ Order of legs reversed after original draw, in order to avoid a scheduling conflict with the Manchester City v Tottenham Hotspur match in the same city.

Semi-finals

The draw for the semi-finals was held on 15 March 2019 (after the quarter-final draw).[24] The first legs were played on 30 April and 1 May, and the second legs were played on 7 and 8 May 2019.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Tottenham Hotspur 3–3 (a) Ajax 0–1 3–2
Barcelona 3–4 Liverpool 3–0 0–4

Final

The final was played on 1 June 2019 at the Wanda Metropolitano in Madrid. The "home" team (for administrative purposes) was determined by an additional draw held after the quarter-final and semi-final draws.[24]

Tottenham Hotspur 0–2 Liverpool
Report

Statistics

Statistics exclude qualifying rounds and play-off round.

Top goalscorers

Rank Player Team Goals Minutes played
1 Lionel Messi Barcelona 12 837
2 Robert Lewandowski Bayern Munich 8 714
3 Sergio Agüero Manchester City 6 510
Cristiano Ronaldo Juventus 749
Moussa Marega Porto 840
Dušan Tadić Ajax 1080
7 Andrej Kramarić 1899 Hoffenheim 5 481
Paulo Dybala Juventus 518
Neymar Paris Saint-Germain 532
Edin Džeko Roma 570
Lucas Moura Tottenham Hotspur 725
Harry Kane Tottenham Hotspur 778
Raheem Sterling Manchester City 871
Mohamed Salah Liverpool 1058

Source:[26]

Top assists

Rank Player Team Assists Minutes played
1 Leroy Sané Manchester City 5 395
Luis Suárez Barcelona 900
Jordi Alba Barcelona 990
Dušan Tadić Ajax 1080
5 Kevin De Bruyne Manchester City 4 247
Riyad Mahrez Manchester City 388
Carlos Soler Valencia 390
Edin Džeko Roma 570
Kylian Mbappé Paris Saint-Germain 701
Trent Alexander-Arnold Liverpool 921

Squad of the season

On 2 June 2019, the UEFA technical study group selected the following 20 players as the squad of the tournament.[27]

Pos. Player Team
GK Marc-André ter Stegen Barcelona
Alisson Liverpool
DF Trent Alexander-Arnold Liverpool
Virgil van Dijk Liverpool
Andrew Robertson Liverpool
Matthijs de Ligt Ajax
Jan Vertonghen Tottenham Hotspur
MF Kevin De Bruyne Manchester City
Moussa Sissoko Tottenham Hotspur
Hakim Ziyech Ajax
Frenkie de Jong Ajax
Tanguy Ndombele Lyon
Georginio Wijnaldum Liverpool
David Neres Ajax
Raheem Sterling Manchester City
FW Lucas Moura Tottenham Hotspur
Dušan Tadić Ajax
Lionel Messi Barcelona
Cristiano Ronaldo Juventus
Sadio Mané Liverpool

See also



This article uses material from the Wikipedia article "2018–19 UEFA Champions League", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Sports List

Air sports
• Aerobatics
• Air racing
• Cluster ballooning
• Hopper ballooning

Wingsuit flying
• Gliding
• Hang gliding
• Powered hang glider
• Human powered aircraft
• Model aircraft
• Parachuting
• Banzai skydiving
• BASE jumping
• Skydiving
• Skysurfing
• Wingsuit flying
• Paragliding
• Powered paragliding
• Paramotoring
• Ultralight aviation

Archery
• Field archery
• Flight archery
• Gungdo
• Indoor archery
• Kyūdō
• Popinjay
• Target archery

Ball-over-net games
• Badminton
• Ball badminton
• Biribol
• Bossaball
• Fistball
• Footbag net
• Football tennis
• Footvolley
• Hooverball
• Jianzi
• Padel
• Peteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Sepak takraw
• Sipa
• Throwball
• Volleyball
• Beach volleyball
• Water volleyball
• Paralympic volleyball
• Wallyball
• Ringo


Basketball family
• Basketball
• Beach basketball
• Deaf basketball
• Streetball
• Water basketball
• Wheelchair basketball
• Cestoball
• Korfball
• Netball
• Fastnet
• Indoor netball
• Ringball
• Slamball

Bat-and-ball (safe haven)
• Baseball
• Softball
• Slow pitch
• Fast-pitch softball
• 16-inch softball
• Bat and trap
• British baseball – four posts
• Brännboll – four bases
• Corkball – four bases (no base-running)
• Cricket – two creases
• Indoor cricket
• Limited overs cricket
• One Day International
• Test cricket
• Twenty20
• Danish longball
• Kickball
• Kilikiti
• Lapta – two salos (bases)
• The Massachusetts Game – four bases
• Matball
• Oina
• Old cat – variable
• Over-the-line – qv
• Palant
• Pesäpallo – four bases
• Punchball
• Rounders – four bases or posts
• Scrub baseball – four bases (not a team game per se)
• Stickball – variable
• Stool ball – two stools
• Tee-ball
• Town ball – variable
• Vigoro – two wickets
• Wireball
• Wiffleball

Baton twirling
• Baton twirling

Acro sports
• Ballet
• Dancing
• Cheerleading
• Gymnastics

Performance sports
• Drum corps
• Marching band

Board sports

• Skateboarding
• Scootering
• Casterboarding
• Freeboard (skateboard)
• Longboarding
• Streetboarding
• Skysurfing
• Streetluge
• Snowboarding
• Mountainboarding
• Sandboarding
• Snowkiting
• Surfing
• Wakesurfing
• Bodyboarding
• Riverboarding
• Skimboarding
• Windsurfing
• Wakeboarding
• Kneeboarding
• Paddleboarding

Catch games
• Dodgeball
• Ga-ga
• Keep away
• Kin-Ball
• Newcomb ball
• Quidditch
• Rundown (a.k.a. Pickle)
• Yukigassen

Climbing

• Abseiling
• Aid climbing
• Ice climbing
• Mixed climbing
• Mountaineering
• Rock climbing
• Bouldering
• Deep-water soloing
• Sport climbing
• Traditional climbing
• Other
• Canyoning (Canyoneering)
• Coasteering
• Hiking
• Rope climbing
• Pole climbing

Cycling

• Artistic cycling
• BMX
• Cyclo-cross
• Cross-country mountain biking
• Cycle polo
• Cycle speedway
• Downhill mountain biking
• Dirt jumping
• Enduro mountain biking
• Freestyle BMX
• Hardcourt Bike Polo
• Road bicycle racing
• Track cycling
• Underwater cycling

Skibob
• Skibobbing

Unicycle

• Mountain unicycling
• Unicycling
• Unicycle basketball
• Unicycle hockey
• Unicycle trials
Combat sports: wrestling and martial arts
• Aiki-jūjutsu
• Aikido
• Jujutsu
• Judo
• Brazilian jiu-jitsu
• Sambo (martial art)
• Sumo
• Wrestling
• Amateur wrestling
• Greco-Roman wrestling
• Freestyle wrestling
• Folk wrestling
• Boli Khela
• Collar-and-elbow
• Cornish wrestling
• Dumog
• Glima
• Gouren
• Kurash
• Lancashire wrestling
• Catch wrestling
• Malla-yuddha
• Mongolian wrestling
• Pehlwani
• Professional wrestling
• Schwingen
• Shuai jiao
• Ssireum
• Varzesh-e Pahlavani
• Yağlı Güreş
• Greek wrestling

Striking

• Choi Kwang-Do
• Cockfighting
• Boxing
• Bokator
• Capoeira
• Fujian White Crane
• Karate
• Kenpō
• Kickboxing
• Lethwei
• Muay Thai
• Pradal serey
• Sanshou
• Savate
• Shaolin Kung Fu
• Sikaran
• Silat
• Subak
• Taekkyeon
• Taekwondo
• Taidō
• Tang Soo Do
• Wing Chun
• Zui quan

Mixed or hybrid
• Baguazhang
• Bando
• Bartitsu
• Bujinkan
• Hapkido
• Hwa Rang Do
• Jeet Kune Do
• Kajukenbo
• Kalaripayattu
• Krav Maga
• Kuk Sool Won
• Marine Corps Martial Arts Program
• Mixed martial arts
• Northern Praying Mantis
• Ninjutsu
• Pankration
• Pencak Silat
• Sanshou
• Shidōkan Karate
• Shōrin-ryū Shidōkan
• Shoot boxing
• Shootfighting
• Shorinji Kempo
• Systema
• T'ai chi ch'uan
• Vajra-mushti
• Vale tudo
• Vovinam
• Xing Yi Quan
• Zen Bu Kan Kempo

Weapons
• Axe throwing
• Battōjutsu
• Boffer fighting
• Eskrima
• Egyptian stick fencing
• Fencing
• Gatka
• Hojōjutsu
• Iaidō
• Iaijutsu
• Jōdō
• Jogo do pau
• Jūkendō
• Jittejutsu
• Kendo
• Kenjutsu
• Krabi–krabong
• Kung fu
• Kyūdō
• Kyūjutsu
• Modern Arnis
• Naginatajutsu
• Nguni stick-fighting
• Okinawan kobudō
• Shurikenjutsu
• Silambam
• Sōjutsu
• Sword fighting
• Wushu
• Kumdo
• Wing Chun


Skirmish
• Airsoft
• Laser tag
• Paintball


Cue sports
• Carom billiards
• Three-cushion
• Five-pins
• Balkline and straight rail
• Cushion caroms
• Four-ball (yotsudama)
• Artistic billiards
• Novuss (and cued forms of carrom)
• Pocket billiards (pool)
• Eight-ball
• Blackball (a.k.a. British eight-ball pool)
• Nine-ball
• Straight pool (14.1 continuous)
• One-pocket
• Three-ball
• Seven-ball
• Ten-ball
• Rotation
• Baseball pocket billiards
• Cribbage (pool)
• Bank pool
• Artistic pool
• Trick shot competition
• Speed pool
• Bowlliards
• Chicago
• Kelly pool
• Cutthroat
• Killer
• Russian pyramid
• Snooker
• Sinuca brasileira
• Six-red snooker
• Snooker plus
• Hybrid carom–pocket games
• English billiards
• Bottle pool
• Cowboy
• Obstacle variations
• Bagatelle
• Bar billiards
• Bumper pool
• Table Sports
• Foosball


Equine sports
• Buzkashi
• Barrel racing
• Campdrafting
• Cirit
• Charreada
• Chilean rodeo
• Cross country
• Cutting
• Dressage
• Endurance riding
• English pleasure
• Equitation
• Eventing
• Equestrian vaulting
• Gymkhana
• Harness racing
• Horse racing
• Horseball
• Hunter
• Hunter-jumpers
• Jousting
• Pato
• Reining
• Rodeo
• Show jumping
• Steeplechase
• Team penning
• Tent pegging
• Western pleasure


Fishing
• Angling
• Big-game fishing
• Casting
• Noodling
• Spearfishing
• Sport fishing
• Surf fishing
• Rock fishing
• Fly fishing
• Ice fishing

Flying disc sports

• Beach ultimate
• Disc dog
• Disc golf
• Disc golf (urban)
• Dodge disc
• Double disc court
• Flutterguts
• Freestyle
• Freestyle competition
• Goaltimate
• Guts
• Hot box
• Ultimate

Football

• Ancient games
• Chinlone
• Cuju
• Episkyros
• Harpastum
• Kemari
• Ki-o-rahi
• Marn Grook
• Woggabaliri
• Yubi lakpi
• Medieval football
• Ba game
• Caid
• Calcio Fiorentino
• Camping (game)
• Chester-le-Street
• Cnapan
• Cornish hurling
• Haxey Hood
• Knattleikr
• La soule
• Lelo burti
• Mob football
• Royal Shrovetide Football
• Uppies and Downies
• Association football
• Jorkyball
• Paralympic football
• Powerchair Football
• Reduced variants
• Five-a-side football
• Beach soccer
• Futebol de Salão
• Futsal
• Papi fut
• Indoor soccer
• Masters Football
• Street football
• Freestyle football
• Keepie uppie
• Swamp football
• Three sided football
• Australian football
• Nine-a-side footy
• Rec footy
• Metro footy
• English school games
• Eton College
• Field game
• Wall game
• Harrow football
• Gaelic football
• Ladies' Gaelic football
• Gridiron football
• American football
• Eight-man football
• Flag football
• Indoor football
• Arena football
• Nine-man football
• Six-man football
• Sprint football
• Touch football
• Canadian football
• Street football (American)
• Rugby football
• Beach rugby
• Rugby league
• Masters Rugby League
• Mod league
• Rugby league nines
• Rugby league sevens
• Tag rugby
• Touch football
• Wheelchair rugby league
• Rugby union
• American flag rugby
• Mini rugby
• Rugby sevens
• Tag rugby
• Touch rugby
• Rugby tens
• Snow rugby
• Hybrid codes
• Austus
• Eton wall game
• International rules football
• Samoa rules
• Speedball
• Universal football
• Volata


Golf

• Miniature golf
• Match play
• Skins game
• Speed golf
• Stroke play
• Team play
• Shotgun start

Gymnastics

• Acrobatic gymnastics
• Aerobic gymnastics
• Artistic gymnastics
• Balance beam
• Floor
• High bar
• Parallel bars
• Pommel horse
• Still rings
• Uneven bars
• Vault
• Juggling
• Rhythmic gymnastics
• Ball
• Club
• Hoop
• Ribbon
• Rope
• Rope jumping
• Slacklining
• Trampolining
• Trapeze
• Flying trapeze
• Static trapeze
• Tumbling

Handball family
• Goalball
• Hitbal
• Tchoukball
• Team handball
• Beach handball
• Czech handball
• Field handball
• Torball
• Water polo

Hunting

• Beagling
• Big game hunting
• Deer hunting
• Fox hunting
• Hare coursing
• Wolf hunting

Ice sports
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Curling
• Ice hockey
• Ringette
• Ice yachting
• Figure skating


Kite sports
• Kite buggy
• Kite fighting
• Kite landboarding
• Kitesurfing
• Parasailing
• Snow kiting
• Sport kite (Stunt kite)

Mixed discipline
• Adventure racing
• Biathlon
• Duathlon
• Decathlon
• Heptathlon
• Icosathlon
• Modern pentathlon
• Pentathlon
• Tetrathlon
• Triathlon

Orienteering family
• Geocaching
• Orienteering
• Rogaining
• Letterboxing
• Waymarking

Pilota family
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Jai alai
• Fives
• Eton Fives
• Rugby Fives
• Frisian handball
• Four square
• Gaelic handball
• Jeu de paume
• Palla
• Patball
• Valencian pilota

Racquet (or racket) sports
• Badminton
• Ball badminton
• Basque pelota
• Frontenis
• Xare
• Beach tennis
• Fives
• Matkot
• Padel
• Paleta Frontón
• Pelota mixteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Qianball
• Racketlon
• Racquetball
• Racquets
• Real tennis
• Soft tennis
• Speed-ball
• Speedminton
• Squash
• Hardball squash
• Squash tennis
• Stické
• Table tennis
• Tennis
Remote control
• Model aerobatics
• RC racing
• Robot combat
• Slot car racing

Rodeo-originated
• Bullriding
• Barrel Racing
• Bronc Riding
• Saddle Bronc Riding
• Roping
• Calf Roping
• Team Roping
• Steer Wrestling
• Goat Tying

Running
• Endurance
• 5K run
• 10K run
• Cross-country running
• Half marathon
• Marathon
• Road running
• Tower running
• Ultramarathon
• Sprint
• Hurdles

Sailing / Windsurfing
• Ice yachting
• Land sailing
• Land windsurfing
• Sailing
• Windsurfing
• Kiteboarding
• Dinghy sailing

Snow sports
• Alpine skiing
• Freestyle skiing
• Nordic combined
• Nordic skiing
• Cross-country skiing
• Telemark skiing
• Ski jumping
• Ski touring
• Skijoring
• Speed skiing

Sled sports

• Bobsleigh
• Luge
• Skibobbing
• Skeleton
• Toboggan

Shooting sports
• Clay pigeon shooting
• Skeet shooting
• Trap shooting
• Sporting clays
• Target shooting
• Field target
• Fullbore target rifle
• High power rifle
• Benchrest shooting
• Metallic silhouette
• Practical shooting
• Cowboy action shooting
• Metallic silhouette shooting
Stacking
• Card stacking
• Dice stacking
• Sport stacking

Stick and ball games
• Hornussen

Hockey
• Hockey
• Ball hockey
• Bando
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Moscow broomball
• Field hockey
• Indoor field hockey
• Floorball
• Ice hockey

Ice hockey 
 • Pond hockey
• Power hockey
• Ringette
• Sledge hockey
• Underwater ice hockey
• Roller hockey
• Inline hockey
• Roller hockey (Quad)
• Skater hockey
• Rossall Hockey
• Spongee
• Street hockey
• Underwater hockey
• Unicycle hockey

Hurling and shinty
• Cammag
• Hurling
• Camogie
• Shinty
• Composite rules shinty-hurling

Lacrosse
• Lacrosse
• Box lacrosse
• Field lacrosse
• Women's lacrosse
• Intercrosse


Polo
• Polo
 • Bicycle polo
• Canoe polo
• Cowboy polo
• Elephant polo
• Horse polo
• Segway polo
• Yak polo

Street sports
• Free running
• Freestyle footbag
• Freestyle football
• Powerbocking
• Parkour
• Scootering
• Street workout

Tag games

• British bulldogs (American Eagle)
• Capture the flag
• Hana Ichi Monme
• Hide and seek
• Jugger
• Kabaddi
• Kho kho
• Kick the can
• Oztag
• Red rover
• Tag

Walking
• Hiking
• Backpacking (wilderness)
• Racewalking
• Bushwhacking
• Walking

Wall-and-ball
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Butts Up
• Chinese handball
• Fives
• Gaelic handball
• International fronton
• Jorkyball
• Racquetball
• Squash
• Squash tennis
• Suicide (game)
• Valencian frontó
• Wallball
• Wallyball

Aquatic & paddle sports
• Creeking
• Flyak
• Freeboating
• Sea kayaking
• Squirt boating
• Surf kayaking
• Whitewater kayaking

Rafting
• Rafting
• White water rafting

Rowing
• Rowing (sport)
• Gig racing
• Coastal and ocean rowing
• Surfboat
• Single scull
Other paddling sports
• Dragon boat racing
• Stand up paddle boarding
• Water polo
• Canoe polo
• Waboba

Underwater
• Underwater football
• Underwater rugby
• Underwater hockey

Competitive swimming
• Backstroke
• Breaststroke
• Butterfly stroke
• Freestyle swimming
• Individual medley
• Synchronized swimming
• Medley relay

Kindred activities
• Bifins (finswimming)
• Surface finswimming

Subsurface and recreational
• Apnoea finswimming
• Aquathlon (underwater wrestling)
• Freediving
• Immersion finswimming
• Scuba diving
• Spearfishing
• Snorkelling
• Sport diving (sport)
• Underwater hockey
• Underwater orienteering
• Underwater photography (sport)
• Underwater target shooting
Diving
• Cliff diving
• Diving

Weightlifting
• Basque traditional weightlifting
• Bodybuilding
• Highland games
• Olympic weightlifting
• Powerlifting
• Strength athletics (strongman)
• Steinstossen

Motorized sports
• Autocross (a.k.a. Slalom)
• Autograss
• Banger racing
• Board track racing
• Demolition derby
• Desert racing
• Dirt track racing
• Drag racing
• Drifting
• Folkrace
• Formula racing
• Formula Libre
• Formula Student
• Hillclimbing
• Ice racing
• Kart racing
• Land speed records
• Legends car racing
• Midget car racing
• Monster truck
• Mud bogging
• Off-road racing
• Pickup truck racing
• Production car racing
• Race of Champions
• Rally raid
• Rallycross
• Rallying
• Regularity rally
• Road racing
• Short track motor racing
• Snowmobile racing
• Sports car racing
• Sprint car racing
• Street racing
• Stock car racing
• Time attack
• Tractor pulling
• Touring car racing
• Truck racing
• Vintage racing
• Wheelstand competition

Motorboat racing
• Drag boat racing
• F1 powerboat racing
• Hydroplane racing
• Jet sprint boat racing
• Offshore powerboat racing
• Personal water craft

Motorcycle racing
• Auto Race
• Board track racing
• Cross-country rally
• Endurance racing
• Enduro
• Freestyle motocross
• Grand Prix motorcycle racing
• Grasstrack
• Hillclimbing
• Ice racing
• Ice speedway
• Indoor enduro
• Motocross
• Motorcycle drag racing
• Motorcycle speedway
• Off-roading
• Rally raid
• Road racing
• Superbike racing
• Supercross
• Supermoto
• Supersport racing
• Superside
• Track racing
• Trial
• TT racing
• Free-style moto

Marker sports
• Airsoft
• Archery
• Paintball
• Darts

Musical sports
• Color guard
• Drum corps
• Indoor percussion
• Marching band

Fantasy sports
• Quidditch
• Hunger Games(Gladiating)
• Pod Racing
• Mortal Kombat(MMA)

Other
• Stihl Timbersports Series
• Woodsman

Overlapping sports
• Tennis
• Polocrosse
• Badminton
• Polo

Skating sports
• Aggressive inline skating
• Artistic roller skating
• Figure skating
• Freestyle slalom skating
• Ice dancing
• Ice skating
• Inline speed skating
• Rinkball
• Rink hockey
• Roller derby
• Roller skating
• Short track speed skating
• Skater hockey
• Speed skating
• Synchronized skating

Freestyle skiing
• Snowboarding
• Ski flying
• Skibob
• Snowshoeing
• Skiboarding